IMG_7711

IMG_7598

IMG_7609

IMG_7595


ВІД ТРАДИЦІЇ ДО СУЧАСНОСТІ

Виставка «Від традиції до сучасності» у Сумському обласному художньому музеї ім. Никанора Онацького знайомить глядачів із творчістю двох ювілярів  – різьбяра ВІТАЛІЯ ШУМА та ткалі, художниці ОЛЕНИ ПЕТРОВОЇ – заслужених майстрів народної творчості України, членів Сумського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України.

В експозиції представлено понад тридцять творів об’ємної дерев’яної пластики (скульптура, горельєф) та близько тридцяти кролевецьких рушників, виконаних у техніці ручного переборного ткацтва, гармонійно поєднані в музейному просторі. Сюжетний ряд умовно поділяється на три фундаментальні розділи – «родини й весільної обрядовості», «шевченкіана» та тема «війни» й «хліба».

ВІТАЛІЙ ШУМ – член Національної спілки архітекторів України (1990), член Сумського обласного осередку НСМНМУ (1991), з 2011 року – його очільник. Народився в с. Некрасове Глухівського району Сумської області. Закінчив Харківський інженерно-будівельний інститут за спеціальністю «архітектор».

Знайомлячись із роботами майстра відчуваєш радість пізнання, відкриваючи для себе нове, невідоме. В скульптурних композиціях є і гумор, і поезія, і тепло, і любов до рідного краю та її історії. Автор уславлює традиційні народні типи у серії горельєфів 1980-х років ( квадриптих-панно «Щаслива старість», «Біля печі», «Моя корівонька», «Майстер плетіння»). Ці оригінальні рельєфи побудовані на поєднанні скульптурної форми з графічним різьбленням, що дозволяє зберегти цілісність крупних блоків деревини, де виразно сприймаються образи в цілому та деталях. Образ власної бабусі онук Віталій зображує ласкавою і мудрою у скульптурі «Луківна» (1985). Цього ж періоду майстер створює символічну скульптуру «Весна».

Тридцять років поспіль у дерев’яній об’ємній скульптурі різьбяр відтворює життя селян та їхні професії («Гончар», «Пасічник», «Вдале полювання», «Музика», «Майстриня з лозоплетіння», «Баба Параска», «Коза Катька», «Пастушок», «Збір врожаю», «На Сорочинський ярмарок», «Парне молоко»).

Цікава  ритміка композиції «Як чумаки у Крим по сіль ходили» – кожна фігура пройнята теплим гумором, співчуттям і любов’ю до мандрівних трударів. Автор зображує не тільки всі особливості одягу українців, а й кожну деталь їхнього начиння: маленький казанок позаду, під возом, оздобленим з боків магічними розетками-оберегами.

Останні роботи майстра пов’язані із родиною – батьками («Покоління», «Весілля моїх батьків»), дружиною та онуками («Наталчині онуки», «Турбота», «Софійка і Єгор»). 

ОЛЕНА ПЕТРОВА – талановита художниця-ткаля, член НСМНМУ (1993). Закінчила Глухівський педагогічний інститут ім. С. М. Сергєєва-Ценського (1988). Працювала на Кролевецький ордена «Знак Пошани» фабриці художнього ткацтва (1982). З 1983 до 2011 рр. – майстер-педагог виховного навчання з художньо-декоративного ткацтва в Кролевецькому Вищому технічному училищі (з дисциплін: «технічний малюнок», «обладнання ткацького виробництва», «композиція тканих виробів»).

У творчому доробку мисткині задіяні найпоширеніші елементи геометричної орнаментики Сіверського Полісся: ромби, хрести, розетки, хвилясті «річки» з «берегами» як давні символи родючості, котрі є гармонійним відображенням природних стихій (землі, води, вогню, повітря).

Образ «квітучого вазону» з колосками й «дерева життя» – головний сюжетно-композиційний мотив, поширений на тканих рушниках авторки («З колосками і хлібом», «Сійся, родися»,  «Щастя з деревом життя», «Добробут»). Дякуючи Олені Анатолівні цей унікальний і складний вид мистецтва переживає своє нове відродження. Своєрідність робіт виражають власні авторські концепції, в котрих ткаля вирішує актуальне для неї питання «українського зерна». На більшості рушників, серед яких «Заквітчаний хліб», «Україна переможна», «Українське зерно в горщику», «Кролевецький хліб» у середину «вазонів», «кошиків» вона вміщує «колоски хліба», «зерно» та «паляниці». У процесі творення художніх образів мисткиня прагне органічно поєднувати давні традиції з новітніми засобами вираження.

У доробку авторів окремий розділ виставки займає шевченківська тематика й історичне минуле України. Це – дерев’яна об’ємна скульптура «Катерина», «На панщині пшеницю жала», «Мені тринадцятий минало», горельєф під такою ж назвою і ткане декоративне панно «Пам’яті Шевченка» із силуетом Кобзаря та «півнями», котрі оспівував поет у своїх віршах. Цей блок завершують композиції, де зображено лірників, бандуристів та сліпих кобзарів з поводирями («Лірник», «Музика», «Козак Мамай», «Остап Вересай», «Кобзаря із хлопчиком-поводирем»). Професійні виконавці народних пісень і дум, вони – учасники народно-визвольної боротьби, стояли за справедливість, свободу.

Актуальна на сьогоднішній день у доробку майстрів тема «війни». Кульмінаційним центром виставки є скульптурні композиції Віталія Шума «Війна», «Проводжала на війноньку» та рушник Олени Петрової «Квіти України під ногами наших переможців».

Віталій Шум та Олена Петрова – постійні учасники багатьох всеукраїнських і міжнародних виставок  декоративно-ужиткового мистецтва. Плідна діяльність даних авторів на сучасному етапі сприяє подальшому відродженню, збереженню та розвитку народного мистецтва Сумщини.