DSC_1672_result

DSC_1760_result

DSC_1679_result

DSC_1676_result

DSC_1675_result


«ПОРЦЕЛЯНОВА СОНАТА ОЛЕКСАНДРИ ЄРМОЛЕНКО»

До Дня Соборності України

До 85-ї річниці з дня народження художниці-фарфористки Олександри Єрмоленко (1938-2022) презентовано пам’ятну виставку. У зібранні Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького знаходиться понад тридцять творів майстрині.

За фахом О. Єрмоленко – художник декоративно-ужиткового мистецтва, яка працювала в галузі художньої кераміки, графіки та живопису. Вона – член Національної спілки художників України з 1982 р.

Народилася 20 січня 1938 року у селі Олексіївка Сумської області. У 1962 році закінчила Одеське художнє училище ім. М. Грекова. З 1970-х років разом зі своїм чоловіком Василем Пилиповичем (1937-2015) продовжили виробництво художньої порцеляни на Сумському фарфоровому підприємстві, коли молода пара після закінчення вишу обрала м. Суми для подальшої реалізації своїх ідей і професійних навичок. Творчий тандем дозволив подружжю на повну силу виявити власні здібності, що згодом поповнило мистецьку скарбницю міста та всього регіону.

У своїй діяльності авторка зуміла поєднати українські народні традиції із сучасним промисловим виробництвом фарфору. У створених нею роботах відчувається органічний зв'язок із природою, що втілився у формах та декорі порцелянових наборів для води («На галявині», «Чорноморський козак Макар Симак»). Сервізи «Пегас» Василя Єрмоленка і «Тет-а-тет» його дружини стали візитівкою Сумського фарфорового заводу.

Опоетизовані квіти художниці зустрічаємо в розписах на тарелях «Бірюзова» та «Синій птах», представлені в експозиції.

Олександра Єрмоленко – учасник чисельних республіканських, обласних, персональних виставок: Київ (1984), Суми (1998, 2017). Нагороджена медаллю «Ветеран праці» (1985). Основні твори, виконані в 1970-1980-х роках, зберігаються в Сумському обласному художньому музеї ім. Н.Онацького, серед яких: вази «Від Путивля до Карпат», «Суцвіття», набір для квітів «Смарагдовий», панно «Суми».

Маємо змогу також помилуватися чайним сервізом «Конвалія», декоративною таріллю «Леся Українка», пластом із шамоту «Автопортрет».

Виставка авторки була запланована в залах музею ще до її 85-ти річного ювілею, але сумні події, пов’язані із передчасною смертю, 26 вересня 2022 року, зробили цей захід пам’ятним. Самобутня та оригінальна творчість художниці надихатиме наступні покоління майстрів декоративно-ужиткового мистецтва Сумщини.