IMG_20230616_211220_383

Виставка «Кращий твір року - 2023»

Виставка сучасного народного мистецтва Сумщини «Кращий твір року - 2023» присвячена світлій пам’яті Ігоря Білевича (1971-2022) – різьбяра, заслуженого майстра народної творчості України, члена Національної спілки майстрів народного мистецтва, засновника козацького клубу «Гарда», доцента кафедри технологічної і професійної освіти Глухівського національного педагогічного університету ім. О. Довженка. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Ігор Володимирович захищав підступи до Києва. Загинув поблизу населеного пункту Ямпіль, визволяючи від російської окупації Донбас.

Цьогорічну виставку представлено в Сумському обласному художньому музеї ім. Никанора Онацького, напередодні Дня Конституції України, вже 12-й рік поспіль.

Свої роботи у 11 номінаціях презентували близько тридцять учасників, серед яких більшість – яскраві особистості в галузі народної творчості: ткацтва та вибійки, вишивки та декоративного розпису (малярства та писанкарства), гончарства та рушникарства, витинання та різьблення, лялькарства та бісероплетіння.

Члени Сумського обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, а також окремі талановиті автори, які працюють у національних традиціях надали понад двохсот творів, виконаних протягом року. Серед них – викладачі декоративного мистецтва Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка, Вищого училища культури і мистецтв ім. Д. Бортнянського, Сумської міської художньої школи ім. Михайла Лисенка, керівники гуртків естетичного виховання Сум й області, їх учні.

Справжньою окрасою виставки є монументальні монохромні, складні прорізні ажурні витинанки С. Бідної, Д. Шерстюк і сюжетні кольорові композиції панно А. Гаранжі, В. Коздровської, Н. Гудилко, в основі яких втілено узагальнений образ народних музик й українського жіноцтва.

Відвідувачів зачаровують ткані яскраво-червоні, розмаїто-візерункові кролевецькі рушники О. Петрової, Л. Минтус, О. Борисенко, В. Мироненко. Композиції вишитих рушників О. Гулей та Н. Бабенко виконано в різних техніках, як лічильних («гладь качалочка», «лиштва», «солов’їні вічка», «зерновий вивід», «вирізування», «хрестик»), так і «вільного малюнку» («тамбурний шов», «художня гладь», «рушникові заповнення»). Особливу увагу приділено рушникам, прикрашених вибійкою.

Досконалості виконання досягли майстри деревообробки в техніці об'ємної круглої скульптури (В. Шум та М. Мізай), площинно-геометричного й рельєфного різьблення (І. Білевич, С. Шкура, І.Кривонос). Серед виробів з глини виділяється декоративна скульптура малих форм Г. Жук.

Декоративні розписи С. Бідної, О. Лященко, Т. Суркової, навіяні орнаментальними квітковими й народними мотивами, розкривають сутність українських традицій. Доповнюють «жіночий» блок в експозиції авторські та народні етноляльки І. Дмитренко, О. Ракітіної, С. Огнєвої, Н. Гордієнко.

Окремі елементи одягу разом із сучасними жіночими блузами, ґерданами та чоловічими сорочками Сіверщини і Слобожанщини демонструють вишивальниці й автори з Кролевця та Сум (Н. Бабенко, О. Гулей, М. Калюк).

Яскраві авторські насичені кольором та ніжні «травлені» композиції писанок, створені за давніми зразками, представили Д. Гула, С. Огнєва.

Майстриня з бісероплетіння Т. Рєпа створила серію жіночих прикрас, серед котрих – ґердани й силянки з квітковою та солярною орнаментикою. Г. Кулик, працюючи з корінням сосни, виготовила оригінальні форми ужиткового посуду (хлібниця, цукерниця).

Виставка вдало демонструє нові досягнення сумських митців, об'єднує твори аматорів і професіоналів, виявляючи одвічний потяг до гармонії та краси.