Традиції доброчинності

Напередодні Дня благодійництва в Сумському обласному художньому музеї ім. Никанора Онацького проведено мистецько-пізнавальний захід «Харитоненки – підприємці, благодійники та меценати».

У цьому році відзначається 200 років з дня народження Івана Герасимовича Харитоненка (1820-1891) – засновника династії відомих цукрозаводчиків. Іван Герасимович і його син Павло Іванович, досягнувши визначних успіхів, накопичивши чималий капітал, зробили вагомий внесок в економічний і культурний розвиток рідного міста та краю. Вони займалися доброчинністю, фінансували будівництво церков, лікарень, учбових закладів, благодійних установ, які функціонують до нашого часу.

Павло Іванович успадкував від батька не лише підприємницький хист, але й глибоку духовність, зокрема любив мистецтво, був відомим колекціонером. У маєтку Наталівка, на Харківщині, створив культурний осередок, куди приїздили відомі представники творчої інтелігенції. Павло Харитоненко матеріально допомагав у реалізації різних художніх проектів. Став почесним членом Петербурзької академії мистецтв. Для оздоблення сумських соборів – Троїцького та Спасо-Преображенського, він замовляв роботи у видатних художників того часу: Маковського В.Є., Нестерова М.В., Нивинського Г.Г., Петрова-Водкіна К.С.

Вагомий внесок, який зробили Харитоненки в доброчинну справу, розвиток і процвітання рідного краю, завжди залишиться доброю пам’яттю, заслуговує на велику повагу, наслідування майбутнім поколінням.