Творче подружжя Олександра та Василь Єрмоленки

Творче подружжя Олександра та Василь Єрмоленки

сервіз «Конвалія» 1981р.

Сервіз «Конвалія». 1981

пласт з автопортретом 1986р.

Пласт з автопортретом. 1986


Від Слобожанщини до Закарпаття

До дня Соборності України в Сумському художньому музеї відкрилася ювілейна виставка Олександри Єрмоленко «Від Слобожанщини до Закарпаття». Цю дату музей святкує щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося у 1919 році.

Єрмоленко Олександра Трохимівна  – уродженка Сумщини (село Олексіївка Сумського району) – художниця декоративно-ужиткового мистецтва, живописець і графік, член НСХУ від 1982 року. Закінчивши Одеське художнє училище (1962; викл. Т. Єгорова, М. Павлюк), вона вчителювала на Закарпатті; працювала живописцем скульптурно-художньої лабораторії Баранівського фарфорового заводу, що на Житомирщині; у 1969– 1973 роках – художником Краснодарського фарфоро-фаянсового заводу «Чайка». Та більшу частину свого трудового стажу  віддала Сумському фарфоровому заводу (1974–1986).

В експозиції виставки представлено понад 200 творів  мисткині різних періодів. Здебільшого її роботи зберігаються у Сумському художньому музеї. У своїй творчості автор дивним чином зуміла поєднати українські народні традиції з сучасним промисловим мистецтвом фарфору. У створених нею композиціях відчувається органічний зв'язок з природою, що втілився у формах та декорі фарфорових виробів. Творче надбання Олександри Єрмоленко щиро розповідає про глибокі знання національної культури, історії, поезії. Звернення до улюблених народних образів, пошук глибини та ліризму розкриває художницю як багатогранну, обдаровану і талановиту людину, якій пощастило відкрити загадковий і дивовижний світ декоративного мистецтва. Тема козацтва, яка все життя хвилює автора, втілюється в багатьох її роботах з фаянсу («Чорноморський козак Макар Симак»), скульптурній композиції «Кубанські козаки», а також у яскравому посуді, який за формою нагадує штоф козацької доби («Декоративна бутель»  з фондів СОХМ, кін.1960-х років).

Обдарування автора вповні проявилось саме в роботі з порцеляною. У співпраці зі своїм чоловіком Василем Єрмоленком, для якого Олександра Трохимівна завжди була музою, створює композиції з фарфору, у яких тяжіє до фольклорних сюжетів, саме такими є «Берегиня» і «Лісовик».

Мистецтво Олександри Трохимівни побудоване на досконалому знанні матеріалу. Одна з найкращих її робіт по праву вважається – сервіз «Конвалія», в якому художниця відмовляється від розпису, створюючи художній образ лише білосніжним кольором фарфору, його вишуканою формою, витончено підкресленою золотом. Ідеально біла квітка конвалії неначе підказала художниці ідею сервізу “Tet-a-tet”, що став візитівкою Сумського фарфорового заводу та нашого художнього музею. Прикрасою виставки є автопортрет художниці в образі весни, виконаний з шамоту, якому притаманні влучність форми та емоційна піднесеність.

Її творчість – це постійний, напружений пошук нових шляхів, це відвертість почуттів, втілена в матеріальних предметах. Вона учасниця обласних, республіканських, всесоюзних і зарубіжних виставок від 1969 року. Персональні  відбулися у Києві (1984–85) та Сумах (1998, 2007–08).

Окрасою експозиції є декоративні керамічні пласти із зображенням гетьманів України, що стали своєрідним символом державності. Саме завдяки старанням Олександри Єрмоленко музей отримав у подарунок ці твори її чоловіка заслуженого художника України Василя Пилиповича Єрмоленка (1937-2015). Здебільшого роботи автора  зберігаються у Сумському обласному художньому музеї ім. Никанора Онацького. Виставка триватиме майже до кінця лютого.