IMG_3982

IMG_3977

IMG_3973

IMG_3970

IMG_3965

IMG_3959

IMG_3957

IMG_3950

IMG_3938

IMG_3924

IMG_3911

IMG_3908

IMG_3900

IMG_3898

IMG_3892

IMG_3879

IMG_3870

IMG_3867


З мистецьких скарбів Сумщини

25 червня у Сумському обласному художньому музеї відбулася презентація альбому-каталогу «Кролевецькі рушники ХІХ – початку ХХ століть в колекції СОХМ  ім. Никанора Онацького». Широкому загалу презентували працю, присвячену скарбам народного мистецтва Сумщини, серед яких почесне місце займають ткані  кролевецькі рушники.

Серед експозиції  яскравих тканих виробів зібрались представники управління культури Сумської ОДА, члени Сумського осередку НСМНМ України, бібліотечні працівники, співробітники науково-методичного центру культури і мистецтв, науковці музеїв міста, журналісти та краєзнавці.

У вступному слові начальник управління культури, заслужений працівник культури  Олена Мельник, підкреслюючи значення мистецького надбання України зазначила, що Кролевецький рушник – це візитівка Сумщини, своєрідні орнаментальні «літописи», адресовані сучасникам й майбутнім поколінням. А також акцентувала увагу про надважливість видання, присвяченому музею з нагоди 100-річного ювілею закладу саме у цей складний час. У межах Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини «Кролевецькі рушники – українське візерункове ремізно-переборне ткацтво ХІХ – ХХІ ст.» заслуговують на номінування до Репрезентативного списку  унікальних об’єктів ЮНЕСКО.

Видавець  альбому-каталогу  Інна Щербина високо оцінила співпрацю видавництва «Елада» з начальником управління культури обласної державної адміністрації та співробітниками музею, інформативний і культурно-мистецький  рівень матеріалу, наданого для обробки і друку (фото експонатів, інші світлини, листівки, зразки для публікації з творів живопису та іконопису).

Директор СОХМ ім. Никанора Онацького Надія Юрченко завдячила начальнику управління культури за презентаційне видання, яке вперше за 100 років вийшло такого високого рівня. Розповіла про зібрання тканих виробів, про значення кролевецьких рушників як елементів духовної та культурної спадщини, про науковців, які в рамках обласної програми «Розвитку, збереження та відродження традиційного мистецтва та художніх промислів»  вивчають та популяризують різні види народних ремесел нашого краю.

Упорядник і автор текстів – зав. відділом декоративного мистецтва Ірина Яніна ознайомила присутніх зі структурою альбому, акцентуючи увагу на класифікації за видами ткацтва, стилістичними та орнаментальними ознаками, композиційною побудовою.

Головне завдання книги – показати традиційні мотиви та візерунки кролевецьких рушників, пробудити інтерес до національної спадщини, навчити «прочитувати» давні символи народного мистецтва, виокремити те важливе, що зберігали, чим дорожили і пишалися наші прабатьки.