1

5

4

3

ДО 100-РІЧЧЯ ЗАСНУВАННЯ СУМСЬКОГО ОБЛАСНОГО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ ім. НИКАНОРА ОНАЦЬКОГО

До  Дня української писемності та мови

«Із книжних слів набираємося мудрості й стриманості» – говорив Нестор Літописець. А чи може погодитися з цим висловом модернізоване суспільство, яке звикло жити у світі гаджетів? Риторичне запитання, але ж грамотність і чистоту мови спілкування ніхто не відміняв, тому бути освіченою людиною – завжди модно, а знати про коріння української та основи писемності – чудове збагачення свого рівня «айкю». Таке свято існує в календарі – 9 листопада – День вшанування преподобного Нестора Літописця, адже дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова.

Євангеліє (від грец.  εύαγγέλιον  – блага вість) – головна частина Нового Заповіту. У складі колекції стародруків Сумського обласного художнього музею зберігається Євангеліє 1698 року, декоративне оздоблення обкладинки  якої нагадує храмове склепіння з образом Христового Воскресіння (по центру) та «парусами» із зображенням Євангелістів – стовпами життєпису Ісуса Христа. Головний зміст Євангелій – буття Бога-Сина від народження до загибелі, заради спокути гріхів людства. Саме цю ідею викарбовано у складних барокових шатах ХІХ ст., датування й авторство яких підтверджено  тисненими позначками на пластинах з клеймами майстрів – Мухіна Олександра – «господаря фабрики срібних виробів» та  майстра срібних справ П. Ареянова.

Книжковий блок Євангелія закривається фігурними застібками, на одній – св. Петро. Обкладинку з дерева обгорнуто в оксамит, на ній – п’ять фігурних карбованих пластин. У центрі, в колі з променями по краях – Воскресіння Христа, по кутах – чотири Євангелісти. На звороті – образ Покрови Богородиці.

Усі частини книги починаються шмуцтитулом-гравюрою із зображенням святих євангелістів Матвія, Марка, Луки й Іоанна та  їхніх християнських символів (ангел, лев, бик, орел). Кожну главу оздоблено сюжетними заставками, заголовними великими літерами-буквицями – ініціалами. По периметру текстових сторінок – орнамент.

Євангеліє представляє цінний зразок стародруків і декоративного мистецтва майстрів срібних справ ХVІІ - ХІХ ст.