000144


ДО 100-РІЧЧЯ ЗАСНУВАННЯ СУМСЬКОГО ОБЛАСНОГО ХУДОЖНЬОГО МУЗЕЮ ім. НИКАНОРА ОНАЦЬКОГО

До Дня гідності і свободи України

«Гідність», «свобода» – слова ніби тотожні, але кожне має глибоке смислове навантаження, а ще більше – значення для життєвої позиції  українця. Не даремно згадано дані поняття, бо щорічно 21 листопада в Україні відзначається День гідності та свободина честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої (2004 р.) і Революції Гідності (2013 р.).

Які ж асоціації виникають зі словом «свобода» й «гідність»? Можливо, з ім’ям героя грецької міфології, добрим і справедливим Прометеєм, який не побоявся піти проти волі богів, викрасти з Олімпу вогонь і передати його людям. За цетитанаприкуто до скелі. Щоранку на гору сідав орел і гострим дзьобом карав Прометея, та тисячоліття він терпів тяжкі муки аж до визволення. Прометей – вічний образ свободи, людинолюбства.

Народжений від грузина й українки на Сумщині, видатний скульптор Іван Кавалерідзе (1887 – 1978) свою гідність алегорично відтворює у горельєфі «Прометей», що зберігається в Сумському художньому музеї. Зазнавши утисків від радянської влади, у Хрущовську відлигу його монументи скидали, але Іван Петрович жив як нескорений Прометей. І саме у 1962 р. з’являється цей горельєфу повний зріст, де сила і міць об’ємно виражені чітким силуетом на фоні умовної скелі.

Прометей метафорично уособлює кращі риси українського народу в боротьбі за свою гідність і свободу. Його подвиг – приклад самопожертви заради вселюдського спасіння, час страждань, що неодмінно призведе до перемоги.

Науковий співробітник Алла Качур