ЩОБ ЛЮДИ ЖИЛИ, ЯК КВІТИ ЦВІЛИ
Цьогоріч виповнюється 115 років від дня народження майстрині народного декоративного розпису Марії Оксентіївни Примаченко. З цієї нагоди у Сумському обласному художньому музеї ім. Никанора Онацького відбувся вернісаж ювілейної виставки знаної художниці.
Марія Примаченко (1909 – 1997) – одна з найвідоміших мисткинь наївного малярства України, заслужений діяч мистецтв, Лауреат Державної премії ім. Т.Г. Шевченка. Вона належить до числа тих виняткових, рідкісних талантів, через мистецтво яких говорить обдарованість українського народу, є виразником його сильної, багатої і глибокої духовності.
Ім’я української жінки з тихого поліського села Болотня на Київщині відоме у всьому світі. У 1937 році на Всесвітній виставці у Парижі Марія Примаченко здобула Золоту медаль. А згодом експозиції її дивовижних творів були представлені у багатьох країнах світу – Італії, Австрії, США, Канаді, Швеції, Данії, Португалії, Японії, Китаї та ін. Пабло Пікассо, побачивши праці художниці у Парижі, сказав, що схиляється перед цим чудом-мистецтвом геніальної українки. У «Всесвітній енциклопедії наївного малярства (Белград,1966) Марія Примаченко представлена як «зірка першої величини».
У колекції Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького зберігається 51 твір авторки. Перші роботи надійшли до зібрання від Дирекції художніх виставок України у 1970-х роках. А у 1980-х співробітники закладу остаточно поповнили колекцію чудовими розписами майстрині.
Творчість Марії Оксентіївни дуже емоційна і являє собою дивовижне поєднання конкретного мислення, вражень, фантазії та підсвідомого.
На вернісажі були присутні: члени Сумських обласних осередків НСХ України та НСМНМ України, представники закладів культури, куратори галерей, музиканти та громадськість міста.
Сумський художник Володимир Ратнер поділився спогадами про незабутнє знайомство з відомою майстринею, що відбулася у 1987 році, внаслідок чого саме у с. Болотня і був створений ним її портрет.
Колекції творів Марії Примаченко є справжньою окрасою та цінністю багатьох українських художніх музеїв та приватних зібрань.