ВАСИЛЬ І МИКОЛА КРИЧЕВСЬКІ – ТВОРЧИЙ ДУЕТ БАТЬКА ТА СИНА

(до 150-річчя з дня народження В.Г. Кричевського)

Сумський обласний художній музей ім. Никанора Онацького пишається тим, що зберігає значну творчу спадщину династії Кричевських. Сьогодні зали закладу відкрили нову ювілейну виставку, присвячену 150-річчю з дня народження Василя Григоровича.

На вернісажі була присутня начальниця управління культури Сумської обласної державної адміністрації МЕЛЬНИК Олена Петрівна. До музею завітали: члени Сумської організації НСХУ, представники Сумського осередку НСМНМУ, викладачі Сумської художньої школи ім. М. Лисенка, громадськість міста.

Концепція даної виставки полягала в побудові експозиції з робіт творчого дуету – батька Василя Григоровича та його сина Миколи, продемонструвавши еволюцію мистецьких поглядів старшого й молодшого поколінь родини Кричевських.

Творчість Василя Григоровича мала основоположне значення для еволюції українського мистецтва ХХ ст. Для його робіт характерні оригінальність, ліричність, продуманість у трактуванні обраних композицій. Автор широко використовував спадщину української орнаментики: символи, ритміку, стилізацію, розмаїтість мотивів.

Микола Кричевський – художник-постімпресіоніст, театральний декоратор. Початкову освіту отримав від батька. Працював у театрі М. Садовського, був художником театру товариства «Просвіта» в Ужгороді, де продовжив освіту в  Бокшая Й. Навчався в Українській студії пластичних мистецтв і Мистецько-промисловій школі (м. Прага). Із 1929 оформлював театральні вистави в Парижі, писав фрески. Роботи передають захоплення автора багатими пленерними краєвидами й вишуканими натюрмортами. Твори митця насичені європейським подихом, мажорними живописними нотами, виваженою кольоровою гамою, чіткістю композиційних рішень.

Сумщина пишається багатим творчим зібранням династії Кричевських. Діяльність родини – яскравий показник незламності, відданості та поваги до України.