МИТЕЦЬ ВИСОКОЇ МІРИ

до 135-річчя від народження І.П. Кавалерідзе

Вшановуючи пам’ять І.П. Кавалерідзе, Сумський обласний художній музей ім. Никанора Онацького презентував виставку «Митець високої міри». Вернісаж об’єднав громадськість міста, студентів, викладачів, поціновувачів мистецтва. Вступне слово прозвучало від начальниці управління культури Олени Мельник. Своїми враженнями та спогадами про творчість скульптора поділився в. о. директора Сумської обласної філармонії Олександр Даниленко. Із експозицією виставки ознайомили в. о. директора музею Влада Ярмак і завідувачка відділу декоративного мистецтва Ірина Яніна.

Іван Петрович Кавалерідзе (1887 – 1978) належить до плеяди геніальних митців-форматорів національної скульптурної школи, які надали їй широкого європейського рівня. Скульптурна й кінематографічна творчість Майстра окреслили нову епоху в зображальній культурі українського мистецтва ХХ ст.

Експозиція виставки презентує авторські реконструкції монументальних творів Івана Петровича, його станкову й мініатюрну пластику, особисті речі, документи, світлини. У доробку митця є декілька варіантів проєктів пам’ятників Кобзарю та Г. Сковороді, визнаних «класикою» українського авангарду ХХ ст.

Реформатор і революціонер в скульптурі по-філософськи осмислив буття людини у світі: «На допиті. 1937 рік», «У глибині сибірських руд», «Кобзар Вересай», «Кобзар з поводирем». Сповнена трагізму композиція «Летять журавлі» віддзеркалює силу духу автора, що стає міцнішою у спротиві системі, яка тисне на творчу особистість.

Музейний простір органічно поєднує український живопис 1960-х – поч. 1980-х рр. із скульптурним надбанням І. Кавалерідзе. Це твори відомих художників: з одного боку – його земляків, уродженців Сумщини – В. Зарецького, Є. Лученка, О. Басанця, Б. Данченка, з іншого – корифеїв українського живопису – М. Шишка та М. Глущенка. До когорти «шестидесятників» можна віднести й постать кримського митця П. Столяренка.

Творчість І.П. Кавалерідзе належить до тих унікальних явищ в українській культурі, що відображають різні періоди вітчизняної історії – часом складні й сповнені протиріч із фіксацією головних подій доби та змін в мистецтві й суспільній свідомості.