DSC_5129

DSC_5126

DSC_5124


СУМСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ХУДОЖНІЙ МУЗЕЙ ім. Н. ОНАЦЬКОГО
До календарних свят
 
8 квітня світ відзначає Міжнародний день ромів. Саме цього дня у 1971 році в Лондоні відбувся перший Всесвітній циганський конгрес. Ця подія стала визначальною для ромів різних країн світу, бо вперше за багато століть представники ромської національності визнали себе єдиною не територіальною нацією та визначили свої національні символи: гімн, заснований на відомій народній пісні і прапор з символічним колесом кибитки на синьо-зеленому тлі. Мета свята – сприяння збереженню, захисту, розвитку самобутньої культури цього народу.
Цигани – група народів індійського походження. Одним із найважливіших явищ циганської історії є зміна території проживання. Міграція циган здійснювалась з Х ст., в результаті якої вони зараз проживають по всьому світу.
Цигани – народ воістину унікальний. Упродовж століть їм вдалося зберегти свою мову, традиції, а національний фольклор, можливо, являється самим багатим у світі. Усі ці особливості культури знайшли своє відображення в різних видах мистецтва, зокрема в образотворчому.
До 50-річчя свята Сумський обласний художній музей імені Никанора Онацького пропонує познайомитись з творами мистецтва з свого зібрання на вище згадану тему.
Мистецька спадщина видатного українського художника Никанора Онацького в колекції музею представлена досить широко. Творчості художника властивий великий жанровий діапазон – пейзажі, натюрморти, портрети, тематичні картини. Їх центральною темою було буденне життя. Сюжет картини «Циганський табір» (1912) створений в результаті спостережень за життям кочових циган в Україні. Робота відзначається оригінальним кольоровим і композиційним рішенням, характеризується передачею живих, швидких вражень з натури, в темі простежується тісний взаємозв’язок світу природи і людини. Представлений твір можна розглядати не тільки в мистецькому, а також в історично-культурному контексті.
Значний внесок у розвиток культури і мистецтва Сумщини зроблено художником Юрієм Александрочкіним. Його творче життя певний час було пов’язано з Сумським обласним національним театром драми і музичної комедії імені М.С. Щепкіна. Театр – це своєрідний синтез мистецтв і це відчувається в творчості живописця. Цікавою є робота автора «Портрет Марії Заньковецької в ролі циганки Ази» (1998), у якому передано чуттєвий образ героїні – задумливий погляд, легка посмішка. Красивий, яскравий національний одяг надає святковості, підкреслює артистичність цього народу. Циганка здається простою дівчиною, яка хоче насолоджуватися життям і радіти кожному дню.
Марія Заньковецька – українська акторка і театральна діячка, провідна зірка українського театру ХІХ – поч. ХХ ст. Народна артистка Української РСР (1922). В її репертуарі 30 ролей на сцені. Серед жіночих ролей – роль циганки Ази за п’єсою Михайла Старицького, була однією з найкращих. Цікавим є те, що для ролі Циганки Ази, Марія сама виміняла у ромів браслети, сережки і срібні дукачі, а відомий російський письменник Антон Павлович Чехов, будучи у дружніх стосунках з актрисою, допомагав їй у створенні костюму до цієї ролі.
Робота відзначається ліризмом і майстерністю композиції.
Сповнена барвистості і святковості картина Віталія Тісєєва «Весілля» (1979). Циганське весілля – це особливо значиме в родині свято, де збираються усім табором, або з усіма родичами та знайомими. Воно супроводжується веселою музикою, танцями, піснями, традиціями і звичаями. А красивий одяг,багате застілля, дорогі подарунки – є символами благополуччя і достатку. Художник зобразив сцену з життя добре йому знайомих циган. Представлена робота несе в собі багато значимої і цікавої інформації.
Завідувач відділу Наталія АМЕЛІНА