Альфонсо Мадзукеллі.  Робота з зібрання Сумського обласного художнього музею ім. Н. Онацького. 1890-1900 - копия

Твір (1890-1900) з зібрання Сумського обласного художнього музею ім. Н. Онацького

Альфонсо Мадзукеллі.  Робота, яка нараі  зберігається в Лос-Анджелесі. 1890-1900 - копия

Твір (1890-1900), що наразі зберігається в Лос-Анджелесі


Ст. науковий співробітник Святець Г.О.

ЧАСТКОВА АТРИБУЦІЯ СКУЛЬПТУРИ «МАТИ З ДИТИНОЮ»

ІТАЛІЙСЬКОГО МИТЦЯ КІН. ХІХ СТ. 

Образ матері, єдність матері з дитиною – вічна тема мистецтва. У різні часи і в різних країнах до неї  зверталися митці як образотворчого, так  і декоративно-ужиткового мистецтва. Вона завжди хвилювала, тішила людські погляди й викликала почуття  любові. Дану тему неможливо виразити лише одним художнім твором. Це робить її актуальною у будь-який час.

В  експозії Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького  особливу увагу привертає скульптура з білого мармуру автора А. Мazzucchelli (А. Мадзукеллі) «Мати з дитиною» (мармур, різьблення, 84,5х50х52 см). Відомо, що робота надійшла з Київського Державного музею Західного і Східного мистецтва (нині Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків) 18 листопада 1949 р. (Акт про надходження музейних цінностей № 36).

Основою для передачі став лист О.І. Маршали (директор Сумського Державного Художнього музею), адресований В.Ф. Овчиннікову (директор Державного музею Західного і Східного мистецтва) про те, що Сумський Державний Художній музей розширює свою експозицію, відкриваючи відділ західного мистецтва і просить надати йому допомогу шляхом виділення деяких експонатів для поповнення колекції музею (лист від 01 жовтня  1949 р. зберігається в архіві Сумського художнього музею). Результатом запиту став Наказ заступника Голови Комітету у справах мистецтв УРСР О. Пашенка № 1005 від 01 жовтня 1949 р. про передачу Сумському музею восьми творів мистецтва: п’яти картин, вітража та двох скульптур.

Повертаючись до історії роботи А. Мадзукеллі варто згадати, що, вочевидь, до Києва вона була придбана особисто подружжям Богдана й Варвари Ханенків у кін. ХІХ. Заможна родина багато подорожувала, відвідувала безліч аукціонів (в Берліні, Відні, Парижі, Мадриді, Римі, Флоренції)  і спілкувалася з відомими колекціонерами (П.  Семьонов-Тян-Шанський,  граф  Г. Брюль, ін.) й збирачами творів мистецтва.  Для  розташування свого зібрання, в 1888 р. вони побудували палац у м. Києві [1].

Як стверджують музейні дослідники, збірка скульптур Ханенків не відрізняється ні повнотою, ні кількістю. Це обумовлене приватним характером їхньої колекції. Відомо, що власники надавали перевагу живопису та творам декоративно-ужиткового мистецтва. Драматична історія музейної збірки у ХХ ст. також дала про себе знати.  Наразі колекція має близько ста двадцяти скульптур випадкового характеру комплектування.

Скульптура «Мати з дитиною» належить до салонного мистецтва кін. ХІХ ст. Образ молодої жінки поданий negligee. Вона тримає на руках дитину. Її волосся зібране, ліве  плече – оголене,  навколо талії – стрічка з геометричним орнаментом. Хлопчик (можливо дівчинка) зображений в чепчику. Його тіло наполовину схилене вперед, руки – спираються на руки матері, ніжки – огорнуті в пелену. На постаменті, зліва вибитий напис: А. Мazzucchelli.

Білий колір мармуру дозволив автору передати тему  ніжності, чистоти людських почуттів і радості материнства. Є припущення, що митець  створив образ своєї доньки (можливо дружини). Дане питання  ще потребує дослідження.

Повне ім’я скульптора довгий час залишалося невідомим, інформація про нього майже  повністю відсутня. Нещодавно, станом на кін. 2016 – поч. 2017 р., вдалося встановити деякі дані і, відповідно, зробити часткову атрибуцію.

Альфонсо Мадзукеллі (sculptоre ALFONSO MAZZUCCHELLI) – італійський скульптор, професор анатомії [2], народився в Мілані у 1867 р. (рік смерті невідомий); працював  над бронзовими і мармуровими скульптурами переважно жінок та дітей. Виставкову діяльність розпочав у 1881 р. Роботи митця перебувають в Мілані, Турині, Венеції й Лос-Анджелесі  (США).

Вдалося дізнатися, що автор виконав роботу з відомого на весь світ каррарського мармуру. Цікавим фактом є те, що сам Мікеланджело Буонаротті висікав скульптури  саме з цього каменю. Ніколо Пізано та його син Джованні використовували даний матеріал для будівництва релігійних споруд. Каррарським мармуром прикрашені Кафедральні собори Сієни і Каррари, а також церки  в Тоскані  та  по всій  Італії. З нього створювалися визначні архітектурні шедеври: Філіппінський Кафедральный собор у Манілі, Лондонска Мармурова арка, храмовий комплекс Акшардхам в Делі (Індія), ін.

Відомі скульптурні твори А. Мадзукеллі: «Русалонька» (бронза), «Діти-сироти» (мармур), «Хлопчик» (мармур), «Свідчення» (бронза); живописні роботи: «Спогади» (Венеція, 1887),  «Прибуття батька» (Мілан, 1894), портрет італійського художника Чезаре Таллоне (1853 – 1919), ін. [4]

Варіант скульптури «Мати з дитиною» (1890-1900) довгий час перебував на французькому аукціоні «Аркадія». Нещодавно (станом на 2017-2018 рр.), він був придбаний «Jan's & Company Fine French Antiques, Inc.» (компанія належить до інтернет-помічника англійського  аукціону «Сотбіс» (заснований в Лондоні 1744 р.). Наразі робота зберігається в Лос-Анджелесі [3].

Порівнюючи з нашою скульптурою, помітна різниця у виконанні. Зокрема, та сама молода жінка має головний убір, а дитина навпаки – без чепчика. Розміри робіт візуально співпадають. Можливо вдасться встановити ім’я матері й зрозуміти, з кого саме був виконаний даний твір.

Отже, було встановлено, що автора скульптури «Мати з дитиною» звати Альфонсо. Його прізвище читається як Мадзукеллі. Робота, вочевидь, створювалася у 1890-1900 рр. Матеріал з яким працював митець – каррарський мармур.

 

Список використаних джерел

  1. Богдан Ханенко. Спогади колекціонера / Під заг. редакцією В.І. Виноградової. – К.: «Дзеркало світу», 2009. – 160 с.
  2. Harold Samuel Stone. St. Augustine's Bones: A Microhistory. Amherd and Boston. – University of  Massachysetts Press. – 2002. – Р. 132.
  3. Carrara marble sculpture of "A Mother and Child". [Електронний ресурс]: https://www.1stdibs.com/furniture/decorative-objects/sculptures/figurative-sculptures/italian-19th-century-life-marble-sculpture-mother-child-mazzucchelli/id-f_5334693/
  4. Роботи Альфонсо Мадзукеллі [Електронний ресурс]: http://www.arcadja.com/auctions/ru/private/mazzucchelli_alfonso/artworks/341840/0/