Журавльов Ф.С.1836 – 1901.Дружина-модниця.1872

Дружина-модниця. 1872


Журавльов Фірс Сергійович

1836 – 1901

Навчався у Петербургській Академії мистецтв. Учасник знаменитого «бунту 14-ти». Один з засновників Петербурзької Артілі художників. Брав участь у вітчизняних і всесвітніх (Філадельфія, Париж) виставках. Портретист і видатний майстер побутового жанру. Звання академіка отримав за картину «Перед вінцем».

Тема шлюбних стосунків цікавила багатьох митців. Вона була пов’язана з суспільним явищем, що на той час перебувало в центрі уваги, – боротьбою за жіночу емансипацію.

«Дружина-модниця» (1872) є дуже цікавим зразком незвичайної, навіть на той час новаторської, інтерпретації теми нерівного шлюбу. Картина мала ще одну назву – «Збори на бал». Дружина перед виходом у світ проводить ніби «генеральну репетицію» – демонструє себе чоловікові, який не може відірватися від письмового столу. Її сяюча перлинним блиском сукня з модними деталями є сама по собі твором декоративно-ужиткового мистецтва. І нею дійсно не можна не милуватися. Але замилування жінки аж ніяк не естетичне. Воно, судячи з виразу обличчя та пози, є виявом самозакоханості. І тому декоративний ефект чудової бальної сукні підкреслює диссонантність його сполучення з речами інтер’єру, недоречність присутності дружини в кабінеті серед книжок. Інтер’єр становить важливий змістовний елемент твору. Будуар дружини і кабінет чоловіка – це не просто помешкання,  а знаки світосприйняття. Отже Журавльов показав шлюб нерівний не у віковому (як у «Нерівному шлюбі В.В. Пукірєва»), або соціальному (як у «Сватанні майора» П.А. Федотова) відношенні, а в духовному. Таке вирішення теми майже не зустрічається у творчості інших майстрів ХІХ століття.

Ст. науковий співробітник Павленко І.Т.