1932 - труд. список

1932-обкладинка-труд. список

служб. статус

1935-труд. список


Про дату заснування музею

Датою  заснування музею вважається 1 березня 1920.

Встановлено її на підставі рукописів Никанора Харитоновича Онацького – так званих «Трудових  списків» 1932 і 1935 років. Третім документом, в якому директор закладу особисто позначив період, протягом якого він його очолював, є «Службовий статус Н.Х. Онацького».

Документи надійшли до музейних фондів наприкінці минулого століття від Наталії Никанорівни Онацької.

Раніше протягом тривалого часу існувала суперечлива інформація як про дату заснування музею, так і про дату відкриття його для відвідування. В її основі були окремі публікації в періодичних виданнях і «Річному звіті музею за час з 1 жовтня 1925 р. до 1 жовтня 1926 р.» (Державний архів Сумської області).

Так, починаючи з березня 1920 р. і до другої половини 1921 р. у місцевій пресі неодноразово виходила інформація про затримку з відкриттям музею для відвідування в зв’язку з відсутністю приміщення.

Парадоксальність ситуації полягала в тому, що газета «Знамя труда» від 19 травня 1921 р. оголошувала про відкриття музею 20.05.1921 р., а «сумиполітпросвіта» 27.05.1921 р. своїм листом попереджала Н. Онацького, що відкриття музею буде знову затримано, якщо він не надасть для погодження тексти лозунгів з образотворчої тематики для розміщення їх у вестибюлі музею (див. статті «з історії музею» і «про мистецький профіль» на цьому сайті).

Реально затримка з відкриттям музею була пов’язана з тим, що до жовтня 1921 р. існувала загроза повернення до Києва «сумської» частини ІІІ-го Державного Київського музею (колишнього приватного музею Оскара Гансена).

Неодноразові оголошення у тогочасній пресі про відкриття музею базувалися на тому, що спочатку в «Палаці праці» (будівля обласної філармонії), а після липня 1920 р. – в першому приміщенні музею, час від часу експонувалися старожитності, які від 1918 р. надходили до міста з розорених навколишніх садиб і маєтків. Місцева преса щоразу подавала це як відкриття музею. Реально музей для відвідування відкрили у жовтні 1922 р.

Щодо запису у річному звіті 1925-1926 рр.: у графі «час заснування» Н.Онацький зазначив «липень місяць 1920 року». Головною мотивацією для такого запису було отримання музеєм у липні того року першого невеликого приміщення. До липня місяця швидше за все він сам не був впевненим в тому, що музей відбудеться. Підтверджує це припущення і спроба Н. Онацького звільнитися з посади за власним бажанням у квітні 1920 р. – через місяць після призначення (див. ст. «про мистецький профіль музею» на цьому сайті).

 Заступник директора з наукової роботи Ареф’єва Г.В.