сканирование0007_cr

сканирование0006

сканирование0003

04 разрушенное-гитлеровцами-здание-Сумского-музея-1943

02.О.І. Маршала-Чаловська (сидить в центрі) з співробітниками музею. 1956 р. (2)

Маршала-Чаловська О.І. (сидить в центрі) зі співробітниками музею. 1956 р.

Музей у Другу світову війну

У липні 1937 р. новим директором музею було призначено О.І. Маршалу-Чаловську. Саме Олександра Іванівна на початку німецької навали у 1941 р. переконала начальника відділу фондового майна Київського військового округу (штаб  знаходився у Сумах) в необхідності  в скрутний для країни час подбати про збереження мистецьких цінностей для майбутніх поколінь і евакуювати основну частину зібрання – спочатку до м. Горького, потім до м. Новосибірську, де вона і зберігалася в оперному театрі разом з творами Третьяковської галереї та іншими музейними колекціями під наглядом реставраторів і мистецтвознавців.

Під час окупації нашого міста у будівлю музею потрапила бомба, яка знищила частину залишених творів мистецтва, насамперед, художні меблі, бібліотеку та інші речі.

За документальним свідченням 1944 р. війною нанесено збитків музею на суму  шість з половиною мільйонів крб.

Іде війна, увага приділена фронту, а музейники домагаються відродження експозицій. І вже в листопаді 1944 р. виходить постанова Раднаркому України «Про поновлення роботи Державного художнього музею в м. Сумах», де виконком Сумської обласної Ради зобов’язують надати музею приміщення.

Завдяки великому ентузіазму маленької купки  співробітників  у лютому 1946 р. в приміщенні обласної філармонії після повернення експонатів  музей відкрив  двері для відвідувачів.

Тоді за підсумками піврічної роботи тільки сумський та одеський музеї серед музейних закладів республіканського підпорядкування за Наказом Комітету в справах мистецтв отримали подяки.

Директор музею Надія Юрченко