Ріпин І.Ю., Запорізький полковник. 1880
МИСТЕЦЬКИЙ КАЛЕНДАР
Сьогодні, 5 серпня виповнюється 180 років від дня народження всесвітньовідомого художника, майстра реалістичного живопису, нашого співвітчизника Іллі Юхимовича Ріпина (1844 – 1930).
Його роботи – це яскраве явище світової культури. Митець охопив усі теми (історія, релігія, соціальна несправедливість, краса людини і природи) і реалізував свій художній дар сповна. Творча спадщина живописця вражаюча: Ілля Юхимович подарував світові сотні полотен. Зв’язок із рідним містом, Слобожанщиною та Україною, Ріпин зберіг до кінця свого життя, а українські мотиви – головні у творчості художника.
Одна з найвідоміших його робіт – «Запорожці пишуть листа турецькому султану». Більше дванадцяти років автор працював над картиною. Перший задум твору відноситься до 1878 р. Відтоді, впродовж тривалого часу Ріпин працював над цією темою. Художник напише для цього твору багато етюдів і ще не одне полотно. Сюжет відтворює один з епізодів життя українського козацтва, але митець вклав у картину глибший зміст: він втілив свою історичну концепцію й філософську ідею про героїзм, нескорене безмежне волелюбство, незалежність запорізьких козаків.
Ілля Ріпин проробив величезну роботу по зібранню матеріалу з побуту, військової зброї та колоритних українських типажів для картини. Творча співпраця художника з відомим істориком Дмитром Яворницьким та меценатом і колекціонером українських старожитностей Василем Тарновським сприяла створенню картини більш «історично достовірної».
У Сумському обласному художньому музеї зберігається робота Іллі Юхимовича Ріпина «Запорізький полковник» (1880), що була створена митцем в маєтку Василя Тарновського Качанівка Чернігівської губернії. Садиба була своєрідним українським культурно-мистецьким осередком. Своєю красою, національним колоритом вона приваблювала письменників, музикантів, художників. Працював тут над «Запорожцями» і Ріпин. Саме колекція українських старожитностей стала художнику тоді у нагоді. Тоді ж він і написав етюд «Запорізький полковник», де передано легендарний образ отамана Сірка. Позував художникові ні хто інший як Василь Тарновський. Постать полковника у червоному козацькому жупані з шаблею і пістолем за поясом яскрава і виразна. Рукою він спирається на гармату. В етюді з усією повнотою проявився блискучий талант Ріпина-портретиста. Вираз обличчя героя, гострий погляд очей передають розум, рішучість, непереможний дух козака. Поєднуючи контрастні кольори (червоні, сині, зелені, коричневі, золотисті) художник досягає їх гармонії. Завдяки цьому картина набуває особливо життєстверджуючого характеру. Цей портрет є гордістю музейного зібрання і свідченням високої майстерності художника в період розквіту його таланту.