Форсування Дніпра_cr

Форсування Дніпра

серія Шлях до перемоги. Перемога_cr

Серія "Шлях до перемоги". Перемога

серія Освенцим. Визвольник_cr

Серія "Освенцим". Визвольник

серія Ми радянські люди. Самсон_cr

Серія "Ми радянські люди". Самсон

серія Медсестрам великої вітчизняної війниприсвячується. Дорогами війни_cr

Серія "Медсестрам великої вітчизняної війни присвячується". Дорогами війни

серія Дорогами війни. Харч несуть_cr

Серія "Дорогами війни". Харч несуть

серія Аджи-Мушкай. Товариши_cr

Серія "Аджи-Мушкай". Товариши

DSC_3774_cr

DSC_3772_cr


Сторінки Другої світової війни у графічних творах

У колекції музею тематика Другої Світової війни широко освітлена в різноманітних видах мистецтва, де прославляється героїзм солдата. На пострадянському просторі художники завжди стояли «на варті» відтворення історичних подій, які відбивалися, переважно, на засадах методу соцреалізму.

Найбільш вагома колекція української графіки митців старшого покоління, фронтовиків, їхніх учнів і послідовників. Понад сто двадцять робіт 57 авторів надійшли до фондів музею у 1950 – 90-х роках від Дирекції художніх виставок України (ДХВУ), деякі з них були придбані або передані в дар від авторів. Це окремі композиції або графічні цикли представників провідних мистецьких шкіл –  Київської та Харківської.

Найбільш цінні – твори художників-фронтовиків, які в перервах між боями, у нотатках залишали малюнки з місць боїв, портрети побратимів, зображення жахів війни, композиції-замальовки солдатських буднів для майбутніх картин або графічних серій. Це станкова графіка відомих і знаних  митців: О. Пащенка, З. Толкачова, М. Родіна, А. Іовлєва, В. Шаркевича І. Гуторова, О. Буднікова, В. Масика, В. Мироненка, Ю. Сиротенка, В. Парчевського та ін. Глибокі за змістом, оригінальні  сатиричні роботи К. Агніт-Следзевського і В. Литвиненка під час німецько-радянської війни надавали до періодичних видань. 

Творчість наступного покоління художників – О. Данченко, В. Нікітіна, В. Ольшанського, Л. Танклевського, Г. Козакова.  В. Ненадо – формувалася у 1960-80 роки. Події Другої світової війни в їх роботах відбивалися через філософське сприйняття. Теми, присвячені партизанському руху на Сумщині та Дню Перемоги, переконливо відтворені у літографіях і пастельних аркушах сумських митців: народного художника України М. Сіробаби та М. Нікітенка, дитинство яких пройшло у складні роки випробувань.   

Директор музею Надія Юрченко