90691211_2365529656883013_1410711686595215360_n - копия


«Чотири Ганни»

У зібранні Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького серед живописних творів, присвячених подіям Другої світової війни є картина Ольги Сльоти «Чотири Ганни» (1982), яка зберегла пам’ять про подвиг жінок Сумщини за часи Другої світової війни.

Художниця була вражена розповіддю селян про мужність чотирьох дівчат на ім’я Ганна (Ганна Петрова, Ганна Тимошенко, Ганна Антюхова та Ганна Безкровна), які влітку 1943 р. були спалені нацистами в закритому приміщенні. Дівчата-односельці віддали життя заради свободи хутора Братський, що на Тростянечини, допомагаючи партизанам у боротьбі з німецько-фашистськими окупантами.

Великий формат картини підкреслює велич і значимість сюжету. Дія відбувається в хаті: на столі – палаючий каганець, закриті занавісками вікна, що характеризує таємність зустрічі жінок з партизаном. Вдале композиційне вирішення постатей з узагальнюючи стриманим вохристим колоритом з білими акцентами, де увага зосереджена на тривожних обличчях. Чотири Ганни уособлюють незламність, героїзм і невичерпну духовну силу українок, які допомагали партизанам в боротьбі за волю.

У 1983 р. картина експонувалась у великому виставковому проекті «Сумщина – роки, події, люди», присвяченому заснуванню Сумської організації Національної Спілки художників України. У 1986 р. – була передана до Сумського художнього музею.

Ольга Петрівна Сльота (1947 р.н.) – походить з династії художників, учениця видатної Т.Н. Яблонської.

Наприкінці минулого століття український поет Л. Татаренко присвятив чотирьом Ганнам поему. За мотивами даного твору композитор О. Левкович створив оперу.

Ст. науковий співробітник Ганна Святець