Юрій Норштейн

Старая усадьба

Лукерья Кошелева

Г-2234. Ратнер В.Я.

Весна. 1973

Г-2233. Ратнер В.Я.

Портрет Л.П. Сапухіної. 1992

Г-2232. Ратнер В.Я.

Портрет Г.Т. Петрова. 1991

Г-2209. Ратнер В.Я. Батурин.

Палац Розумоського вночі. 1991

Г-2133. Ратнер В.Я.

Воскресенська церква в Батурині (з серії Дві столиці). 1991

Г-2131. Ратнер В.Я.

Анастасіївська церква у Глухові (з серії Дві столиці). 1990

Г-2130. Ратнер В.Я.

Вулиця Валова в Глухові (з серії Дві столиці) 1991

Г-2129. Ратнер В.Я.

Глухів. Старий центр з Миколаївською церквою (з серії Дві столиці). 1991


ВШАНУЙМО ЮВІЛЯРА

До 85 річчя з дня народження Володимира Яковича Ратнера

 

Постійні відвідувачі Сумської обласної філармонії звичай помічають чоловіка на першому ряду, який з натури замальовує начерки музикантів, співаків, бо не уявляє життя без класичної музики та улюбленої справи. Володимир Якович Ратнер вільний художник за покликом душі пише те, що йому подобається, а саме людей, пейзажі у своєму образному баченні.

За освітою історик, навчався в Харкові, відвідуючи музеї, виставки, театри та концертні зали. Тема дипломної роботи “Мистецтво еллінізму”, яку проілюстрував власними малюнками.

Після закінчення вишу одночасно викладає історію та малювання у Великій Чернеччині. В Сумах весь час відвідує художню студію М. Бончевського, пізніше – Б. Данченка. Працював й науковим співробітником у художньому музеї. Володимир Якович освітня людина, розуміється на мистецтві, літературі, поезії. Практична робота з малювання та викладацька справа – головні у професійній діяльності. Всі, хто в нього навчався запам’ятали свого вчителя на все життя, бо його методика «асоціативного малювання» та робота на пленері з натури виявилися основними.

Саме на асоціативній ноті з’явилися серії творів: «Садиба Линтварьових», «Дві столиці – Глухів і Батурин» із впізнаваною архітектурою та авторським поглядом на речі, а також цикли психологічних портретів-сучасників, серед яких: митці, музиканти, дослідники, краєзнавці (Портрети Г. Петрова, Л. Сапухіної).

Художник багато мандрує, завдяки подорожам Сумщиною, на згадку залишаються начерки, серед яких вдалий образ легендарної Лукерії Андріївни Кошелевої з Линового, зберігачки горюнських пісень.

Незважаючи на поважний вік художник щорічно бере участь у Путивльському мистецькому фестивалі «Золота кувшинка» (засновник Ніна Кібрік). У 2017 році видавництвом «Триторія» видано монографічний альбом «Володимир Ратнер. Графіка», до якого доклали зусилля науковці обласної бібліотеки.

Роботи художника зберігаються у Сумському обласному художньому музеї ім. Онацького, Лебединському міському художньому музеї ім. Руднєва, Ірбітському державному художньому музеї образотворчих мистецтв (Росія), Будинку-музеї Марини Цвєтаєвої (Москва, Росія), Академії банківської справи (Суми), приватних колекціях.

Директор музею Надія ЮРЧЕНКО