серія День перемоги. Пам'яті тих, що не повернулися (3)_cr

Пам'яті тих, що не повернулися

серія День перемоги. Пам'яті тих, що не повернулися (2)_cr

Пам'яті тих, що не повернулися

серія День перемоги. Не дочекалася_cr

Не дочекалася

серія День перемоги. Збори_cr

Збори

серія День перемоги. Додому_cr

Додому

серія День перемоги. 9 травня_cr

9 травня


День Перемоги

У творчості сумського художника Миколи Нікітенка (1944 – 1999), нащадка козацького роду, відбились кращі традиції художників-шістдесятників, які спирались на зразки класичного світового мистецтва та української культури.

Серед багатої спадщини Миколи Леонтійовича, що зберігається у фондах музею, є серія творів, присвячених Дню Перемоги. Для його родини та односельців у с. Токарі Сумського району цей день завжди був особливим. Дитинство художника припало на буремні післявоєнні часи; з родиною він пережив важкі роки голоду, розрухи, а водночас становлення, формування особистості митця. В його творах внутрішні почуття любові до своєї землі, її природи відбито особливо розмаїто.  

Графічна серія «День Перемоги» (1980 – 1984) складається з семи  пастельних аркушів, які через добрий гумор та образну стилістичну інтерпретацію передають радість передчуття та святкування Дня Перемоги.  На захист Батьківщини пішли майже всі чоловіки Токарів, у тому числі батько художника, який дійшов до Берліну, з нагородами повернувся і, на відміну від сина, прожив 93 роки…  Та не лише про святкування йдеться в пастелях, разом з оптимістичними настроями поєднуються драматичні мотиви, у яких майстерно передано гіркі спогади фронтовиків, тривалі очікування дружин, а в пейзажах – неспокій... Художник глибоко відтворює часову атмосферу 1980-х років, у якій перебувають персонажі.

Микола Нікітенко школярем відвідував художню студію в Сумах, закінчив Харківський художньо-промисловий інститут. За фахом – художник монументального живопису. Його твори, які завжди вирізнялись самобутньою індивідуальністю є частиною золотої скарбниці вітчизняного мистецтва.

Директор музею Надія Юрченко