Рєпін І.Ю.1844 – 1930.Запорізький полковник.1880


ГЕРОЇЧНИЙ ОБРАЗ КОЗАЦТВА
 
У музеї експонується «Запорізький полковник» Іллі Юхимовича Рєпіна (1844-1930) – видатного художника, члена декількох європейських академій.
Постать полковника у козацькому жупані з шаблею і пістолем за поясом – яскрава і виразна. У погляді задумливих очей – воля та рішучість. У богатирських плечах, у всій статурі відчувається сила та міць. Урочистий червоний одяг відповідає образу вольового, сповненого внутрішньої сили козацького ватажка.
Цікава історія написання цього портрету – він є етюдом до відомого шедевру «Запорожці пишуть листа турецькому султану», героєм якого став волелюбний народ, і над яким художник працював майже 15 років. Рєпін ретельно вивчав важливі історичні документи, організував декілька поїздок по місцях перебування запорожців. Побував він також і в Качанівці (Чернігівська губернія) – маєтку, який був одним із значних осередків художньої культури. Ним володів відомий меценат Василь Васильович Тарновський-молодший, який був яскравою особистістю, захоплювався історією Запорізької Січі. Саме він і позував Рєпіну під час написання картини. Портрет Тарновського є гордістю музейного зібрання і свідченням високої майстерності художника в період розквіту його таланту.
Науковий співробітник Ірина Павленко