Опанас Сластіон «Художник на етюдах»
Сумський художній музей володіє кількома мистецькими перлинами видатного українського «романтика-народознавця» Опанаса Сластіона (1855 – 1933). Один з них – «Художник на етюдах», написаний на початку 1880-х.
Яскравий твір, де на весняній галявині молода жінка в українському строї, позуючи художнику, відволіклася від польових робіт. Написана на свіжому повітрі жанрова сцена органічно вписується у сільський краєвид з зарослим зеленню тином, будівлями на другому плані й деревами, крони яких «тануть» у високому небі. Увага митця приділена жіночій статурі в білій сорочці та червоній плахті, подалі – художник, а поряд з ним – дитя, яке зацікавлено заглядає на його роботу. Враження краси та радості буття справляє цей сонячний етюд.
Опанас Сластіон – український маляр, графік, етнограф, архітектор, педагог, засновник Миргородського наукового і художньо-промислового музею (1920).
Художню освіту здобував у Петербурзькій Академії мистецтв. На канікулах Опанас Сластіон мандрував Україною, змальовував пейзажі, старовинні споруди, архітектурні деталі, збирав фольклорні та етнографічні матеріали. У 1906 році належав до гурта ілюстраторів київського сатиричного журналу "Шершень", до якого надавав свої твори і Никанор Онацький.
Сластіон малював портрети кобзарів, записував думи на фонограф (перший запис 1903 р.). У 1928р. організував Першу селянську капелу бандуристів ім. Тараса Шевченка й створив галерею портретів українських кобзарів.
Головними темами мистецтва Сластіона були історія, життя і побут українського народу. Він один із засновників українського архітектурного модерну, дослідник національного народного мистецтва та промислів.
Під час революційних подій 1917 – 1921 років, як і Никанор Онацький, Опанас Сластіон рятував художні шедеври з маєтків відомих родин, насамперед, Муравйових-Апостолів, Гоголів-Яновських, Капністів, Трощинських та ін., очоливши комісію зі збору культурних і мистецьких цінностей при відділі народної освіти Полтавщини.
Директор музею Надія Юрченко