22. О. Моравов 1878-1951 Зимовий спорт. 1913 - копия

Моравов О. 1878-1951. Зимовий спорт. 1913


Поринути у дитинство

Зима у творах мистецтва це особлива пісня. Зимові краєвиди в полотнах живописців надихають. У сталих картинах художники відтворюють, перш за все, свої спогади безтурботного дитинства з канікулами, проведеними на природі, розвагами на гірках, санчатах, лижах, ковзанах. За всі часи вони, насамперед, передвижники – вихідці з простого народу – оспівували рідні місця та сільський побут, тому звернення до близьких мотивів було природнім.  

Одна з улюблених сумчанами картин у художньому музеї ім. Никанора Онацького є «Зимовий спорт» (1913) Олександра Моравова. На  пологій горі з високим горизонтом темної смуги лісу та напруженим холодним небом – діти, які весело катаються на санчатах на фоні білого з грайливими відтінками, пухнастого снігу, у звичайних теплих кожухах (у декого – із латками та з «великого плеча»), валянках, хутряних шапках. Композиція побудована на перспективі від першого плану, чітким силуетним рисунком виокремлено кілька дитячих груп, деякі з гомоном і сміхом спускаються з гори та падають у сніг. Головною темою твору є особливий стан радості буття, художник залучає глядача поринути у своє дитинство та насолодитися зимовим мотивом.

Картина написана у добрі часи сподівань на найкраще майбутнє. У 1914 р. вона експонувалася на великій виставці в Сумах, організованій Никанорам Онацьким. А надійшла до музею на початку 1920-х рр. з колекції Оскара Гансена. Виявляється, що не тільки художник, а й колекціонер звернули увагу на талановитий твір.

Олександр Вікторович Моравов (1878-1951) народився у селі Велика Мотовилівка, на Київщині в родині лікаря. У виборі професії великого впливу надали друзі батька, відомі художники Михайло Врубель та Микола Ге.  Перші навички в мистецтві отримав у славнозвісній приватній школі М. Мурашка, потім було навчання у Московському художньому училищі живопису, скульптури та зодчества у видатних живописців А.Архіпова, М.Касаткіна, В.Сєрова. Ще за студентства Моравов бере активну участь у виставках художників-передвижників, згодом стає членом цього об’єднання, а дипломну роботу «Мати» високо оцінює сам І.Ю. Рєпін. Митця характеризують як автора «тематичних полотен на історичні та соціальні сюжети», де діти є головними персонажами творів. Художник викладав в учбових закладах, навчав майбутніх літографів та книжкових ілюстраторів у поліграфічній школі І. Ситіна. Він пише ряд картин для альбому «Російська історія в картинах», у 1909 р. працює над ілюстраціями до дитячих оповідань Льва Толстого. Багато пише станкових картин й за радянські часи. Твори Олександра Моравова ще за життя художника потрапляють до провідних українських та російських музеїв, насамперед, до Київської  картинної галереї та Третьяковської галереї.

Наразі, з приходом новорічних свят, картина О.Моравова «Зимовий спорт» повернулася до експозиції, тож запрошуємо всіх охочих до Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького, поринути у світ дитинства, у світ прекрасного.  

Директр музею Надія Юрченко