Франс Хальс

не раніше 1581 – 1666

Голландський художник Франс Хальс – сучасник великого Рембрандта – народився у сім’ї звичайного ремісника, але став одним з найвидатніших живописців ХVII ст. Все своє життя, починаючи з раннього дитинства, прожив у м. Харлем, де після років навчання у відомого художника Карела ван Мандера стає членом мистецького угрупування – гільдії Св. Луки (а пізніше – її головою) і починає працювати реставратором при міському муніципалітеті.

Хальс набув слави своїми груповими портретами, в основному – офіцерів різних стрілецьких рот, які охороняли місто. Він не просто відтворював їх зовнішність, а вводив цікаві елементи життєвих ситуацій, що допомагали спілкуванню зображених з глядачем («Банкет офіцерів стрілецької роти Св. Адріана», «Офіцери стрілецької роти св. Георгія» тощо). Художник був також неперевершеним майстром індивідуальних портретів представників різних соціальних верств голландського суспільства.

У портреті «Чоловік з лютнею» з зібрання Сумського художнього музею ім. Н. Онацького подана чітка психологічна характеристика, втілені життєстверджуючі настрої, невичерпна енергія людини з народу – кращі риси демократизму голландського мистецтва в роки його підйому. Не випадково автор,  прагнучи якомога більше наблизити портретованих до реального життя, вводить в композицію музичний інструмент – деталь, що допомагає передати яскраву мить життєрадісного внутрішнього стану, в якому знаходиться портретований. Цьому не суперечить навіть скромна гама багатих відтінками чорних і білих кольорів, яку автор постійно застосовував у своїх портретах, що знаходяться в різних музеях Європи, в основному – в Харлемі.

Науковий співробітник Павленко І.Т.