Клод Жозеф Верне.1714 – 1789.Франція.Вхід у Палермський порт.1769

Вхід у Палермський порт.1769


До 305-річчя Клода-Жозефа Верне

У 2019 р. виповнилося 305 р. французькому художнику Клоду-Жозефу Верне (1714 – 1789). К.-Ж. Верне  був одним з найвидатніших живописців свого часу, уславленим мариністом (тобто автором морських пейзажів). Його картини, сповнені романтики місячних ночей, заходів сонця зачаровували глядача, викликали захват. Король Людовік ХV замовив Верне серію полотен з зображеннями найбільших портів Франції і Європи. Картини майстра знаходяться у багатьох європейських палацах та музеях (зберігаються, зокрема,  у Парижі, у всесвітньо відомому Луврі). Сумський художній музей (що вважається одним з кращих на Україні) також має високопрофесійні твори Верне. Експонується  «Вхід до Палермського порту», де зображена бухта столиці Сіцілії Палермо. В полотні панують настрої спокою і гармонії, воно вражає  майстерністю малюнку (чіткі силуети вітрильників, старовинної фортеці) та сміливими сполученнями холодних і теплих тонів, що виникають від двох джерел освітлення – природного (місяць) та штучного  (вогнище).

В експозиції залу французького мистецтва знаходиться також і інший за настроями твір Верне – «Буря», сповнений драматичної напруженості.  В ньому відчувається  захоплення художника і силами природи, і мужністю простих людей, які постійно знаходяться серед могутніх стихій. Художник майстерно вміщує у пейзаж постаті рибалок, зайнятих важкою і небезпечною буденною працею, незважаючи на високі хвилі бурхливого моря.

В цих творах художник реалістично переконливо передає різні стани морської стихії (штиль і шторм), форми скель, хмари, людські постаті.

Верне – династична родина французьких живописців у декількох поколіннях. Неперевершеними майстрами були також і батько Клода-Жозефа, і його син та онук.

 

 Науковий співробітник Павленко І.Т.