Васнєцов А.М.1856 – 1933. Осіннє листя.1908

Осіннє листя. 1908


Васнєцов Аполлінарій Михайлович

1856 – 1933

Велика яскрава картина Аполлінарія Васнєцова «Осіннє листя» (1908)  знаходиться у постійній експозиції Сумського обласного художнього музею і завжди приваблює глядача.

Аполлінарій Васнєцов народився 6 серпня 1856 року в селі Рябово під В'яткою в багатодітній родині священика. І батько, і діти були дуже талановитими. З чотирьох братів два, Віктор та Аполлінарій, стали професійними художниками. Аполлінарію було 13, коли помер батько. Віктор був на дев’ять років старший і на той час студіював у Петербурзькій Академії мистецтв. Він настояв, щоб Аполлінарій, як і Віктор, отримав першу освіту в духовному училищі та в той самий час брав уроки у польського художника Міхала Ельвіро Андріоллі, який був засланий до Вятки як учасник польського повстання. Віктор завжди підтримував брата і був йому першим наставником та вчителем. По закінченні училища Аполлінарій жив у Віктора в Петербурзі з 1872 по 1875 роки. Навчався живопису у брата, а також у Полєнова В.Д., Рєпіна І.Ю., Антокольського М.М., Максимова В.М. У 1875 році А. Васнєцов здав іспит на звання народного вчителя і три роки працював в селі. Проте незабаром він розчарувався в народницьких ідеях і знов поїхав до брата, тепер до Москви, і з тих пір вже повністю присвятив себе мистецтву. Аполлінарій не отримав систематичної художньої освіти, але багато спілкувався з членами абрамцевського гуртка і все життя працював над собою, вдосконалюючи свою майстерність. Багато подорожував не тільки по Росії, а й по Франції, Італії та Німеччини, відвідував Україну і Крим. З 1883 року брав участь у виставках Товариства пересувних художніх виставок. У 1900 році Васнєцов отримав звання академіка Петербурзької Академії мистецтв. В 1903 році брав участь у створенні Союзу російських художників. З 1901 по 1918 рр. керував пейзажним класом Московського училища живопису, скульптури та архітектури. З 1918 р. очолював Комісію з вивчення старої Москви і проводив археологічні дослідження при земляних роботах в центральній частині міста. Єдиний з художників у 1931 році публічно виступив проти знесення храму Христа Спасителя, написавши відкритого листа в газету «Известия». Помер у Москві в 1933 році.

Картина Аполлінарія Васнєцова «Осіннє листя» надійшла до Сумського художнього музею однією з перших з колекції Оскара Гансена. Художник ще з юних років мріяв створити серію картин «Пори року», у 1907 – 1914 роках виконав чотири полотна: «Весна», «Літо» («Гроза йде»), «Осінь» («Осіннє листя»), «Зима» («Зимовий сон»). Полотно «Осіннє листя» було написано у 1908 році, експонувалося на виставці Союзу російських художників 1910 року і в наступні роки більше не з'являлося на виставках, можливо тому, що було одразу закуплено Оскаром Гансеном. Соковитий колір яскравої палітри підсвіченого сонцем кленового листя першого плану поєднується з ніжними, що тануть в серпанку туману, просторами полів і селом на обрії. Зберігши почуття матеріального світу, майстер зміг створити відчуття безпосередної присутності глядача внаслідок використання відразу трьох перспектив: світло-повітряної, лінійної і тонової. В картині також простежуються ідеї символізму – порожня самотня лава, синичка, як вісник зими, хоч і барвисте, але в'янення природи. Манера письма артистично досконала – мазкі вільні, широкі, пастозні. Картина сповнена подихом вітру, живим тремтінням палаючого осіннім вогнем кленового листя і передає захоплення художника найпрекраснішою порою року.

 Науковий співробітник Кучинська М.Е.