Шустов М.С.1835 – 1868.Іван ІІІ розриває ханську грамоту.1862

Іван ІІІ розриває ханську грамоту. 1862


Шустов Микола Семенович

1835 – 1868

Історичне полотно "Іван ІІІ розриває ханську грамоту" російського художника надійшло до збірки Сумського художнього музею у 1925 році від Державної комісії у справах мистецтв (м. Москва) завдяки зусиллям його першого директора Никанора Онацького та члена окружного виконавчого комітету Антона Щербака.

Картина була створена під час навчання Шустова в Петербурзькій академії мистецтв у 1862 році. На ній зображена сцена зустрічі московського князя Івана ІІІ з послами хана Великої Орди Ахмата, який, укріплюючи свою державу потребував виплати данини.

Притримуючись правил академічного мистецтва, Шустов помістив своїх героїв в інтер’єрі і, розбивши їх на окремі групи, висунувши на перший план, виділив світлом. Постать Івана ІІІ, головної дійової особи, разом з групою бояр створюють традиційний академічний трикутник, що породжує відчуття непорушної стійкості. Цій групі протистоять посли в оточенні княжих охоронців, постаті який вписані в багатокутну композицію, динамічну і нестійку. Картина написана чистими, дзвінкими фарбами, які підсилюють врочистість моменту та його життєстверджуюче начало.

Відкрите протистояння ворогуючих сил яскраво виявило себе в персоніфікованому психологізмі дійових осіб, в їх складних позах та ракурсах, рисах, характерних вже для реалістичного мистецтва, яке зароджувалося в середині ХІХ століття. Вдосконалюючи композицію та колорит твору, Шустов створив виразне, цілісне полотно з сюжетом, який легко читається. В 1862 році Радою Академії цей твір художника був удостоєний Малої золотої медалі, а сам автор отримав право працювати над програмою на Велику золоту медаль.

Написана після відміни кріпацтва, в період визвольно-революційного руху в Російській імперії та зростання політичної і соціальної самосвідомості, картина вийшла за строгі рамки сюжету і набула актуального в середині 1860-х років прогресивного звучання.

 Зав. відділу Дужа Г.М.