Шильдер А.М.1861 – 1917.Степ.1890-і

Степ. 1890-і


Шильдер Андрій Миколайович

1861 – 1919

Глядача Сумського обласного художнього музею ім. Н. Онацького завжди приваблює велика епічна картина Андрія Шильдера «Степ», що знаходиться у постійній експозиції.

Андрій Миколайович народився в сім'ї художника-академіста Шильдера Н.Г. (1828–1898). Саме з картини Шильдера-старшого «Спокуса». П.М. Третьяков розпочав збирати свою колекцію.

Андрій Шильдер не отримав систематичної художньої освіти, але навчався у І.І. Шишкіна, був вільним слухачем Петербурзької академії мистецтв (1878–1883), багато спілкувався з іншими художниками і все життя працював над собою, вдосконалюючи свою майстерність. Багато подорожував разом з І.І. Шишкіним – у 1879 році до Криму, у 1893 – в Біловезьку пущу, з 1877 – на о. Валаам. З 1884 року брав участь у виставках Товариства пересувних художніх виставок, з 1891 року – член Товариства. У 1903 році А.Шильдер був обраним академіком пейзажного живопису  Петербурзької академії мистецтв.

За пейзажі, ще під час навчання як вільний слухач Петербурзької АМ, у 1878-1883 рр. отримав дві перші премії і малу срібну медаль. У 1880 році отримав Першу премію Товариства заохочення мистецтв за картину «Туман в горах». У 1883 році – малу заохочувальну медаль Академії мистецтв. У 1900 році написав напівкруглу панораму «Збір каучуку на річці Амазонці» на замовлення Російсько-Американської гумової мануфактури, за цю панораму на всесвітній виставці у Парижі отримав золоту медаль. З 1885 року багато працював в ілюстрованих журналах «Північ», «Живописний огляд», «Всесвітня ілюстрація», «Ластівка», «Новина» і «Артист». Особливу популярність йому принесла велика панорама заводів Нобеля – «Місто», яку художник написав до Нижегородської всеросійської виставки 1896 року. Маючи велику любов до природи та феноменальну працездатність, А. Шильдер досяг блискучих результатів не тільки в живопису, але і в монохромних картинах – рисунках пером та вугіллям. Під впливом А.І. Куїнджи став загострювати увагу на світлових ефектах, з яких особливо вдало передавав місячне сяйво («Місячна ніч в Астрахані»).

Помер А. Шильдер у 1919 році. Твори представлені в багатьох обласних художніх музеях і галереях Росії та України.

Його картина «Степ» надійшла до музею однією з перших у 1920 році. В цьому творі художник особливо вдало передав велич та епічність природи. Композиція вміло поєднує повітряну та лінійну перспективу. Степ повністю порослий будяками. Рослини першого плану натуралістично ретельно виписані, тональність зображення поступово змінюється, танучи на обрії у серпанку заходу сонця. Художник майстерно зміг створити відчуття безмежності. Одинокий, завислий у повітрі птах, є ніби точкою підрахунку, своєрідним виміром простору, підкреслюючи неосяжність світу.

Науковий співробітник Кучинська М.Е.