Мизгирь

Ілюстрація до казки «Мизгирь», 1909

Вам уклін

Ілюстрації до книги «Царство іграшок» – «Вам уклін», 1911

Барабанщик

Ілюстрації до книги «Царство іграшок» – «Барабанщик», 1911

На плацу

Ілюстрації до книги «Царство іграшок» – «Навчання», 1911

Силует художника В.Д. Замирайла

Силует художника В.Д. Замирайла, 1916

Українська абетка

Українська абетка, літера «О», 1917

Українська абетка

Українська абетка, літера «С», 1917


Нарбут Георгій Іванович

1886 – 1920

В зібранні Сумського художнього музею зберігаються сім творів видатного українського художника, засновника національної графіки Георгія Івановича Нарбута (1886 – 1920). Це окремі дитячі ілюстрації 1909, 1911 і 1917 років – «Теремок. Мизгир», «Царство іграшок», «Українська абетка», а також профільний силует Володимира Замирайла, які були створені в кращі роки життя художника.

Народився майбутній художник на хуторі Нарбутівка (Глухівській повіт), у родовому маєтку. Там, у красивому пейзажному оточенні народжувалась і виростала велика родина Нарбутів, яка жила в кількох старовинних палацах з живописними краєвидами. Саме враження, що склались з дитинства, лягли  в основу багатьох його творів.

В десятирічному віці Георгія було зараховано до Глухівської гімназії. До цього часу він вже міг читати та писати «красивим каліграфічним почерком», багато малював, знав всі жанри і види образотворчого мистецтва.

З 1906 р. Г.І. Нарбут їде навчатись до Петербурзького університету, там же знайомиться з видатним російським художником-ілюстратором дитячих казок І.Я. Білібіним, який був у нього першим вчителем на шляху  професійного оволодіння книжковою ілюстрацією. Згодом Нарбута приймають до творчого угрупування «Світ мистецтва».

Одним з ранніх творів є ілюстрація до казки «Мизгир» (1909), що найбільш пов’язана з емоціями та споминами дитинства. Творча доля митця була досить насичена. В тому ж 1909 році він їде в Мюнхен «копіювати Дюрера». На батьківщині Лускунчика художник задумав створити серію книг, де головними героями стали іграшки. В Сумському музеї зберігається три ілюстрації, у яких автор використовує весь арсенал військових атрибутів, які свідчать про глибокі знання історії, та предметів, що розкривають тему творів.

Георгій Нарбут був неперевершеним майстром портретного силуету в класичному трактуванні. В колекції музею зберігається один з таких творів – портрет художника-графіка В.Д. Замирайла (1916).

Кілька років митець працював над «Українською абеткою». Серед найбільш вдалих – два аркуша з літерами «О» та «С».  В цих роботах художник створює свій неповторний стиль з характерною округлістю форм, точною лінією, яка вимальовує польові квіти та рослини, що складаються в чудовий вінок.

Всі твори  невід’ємно внутрішньо пов’язані з «малою батьківщиною» завдяки яскравим спогадам про дитинство. Художник часто згадував Глухів і місце свого народження, яке відвідував майже щорічно. Г.І. Нарбут творив не тільки в українському дусі, але і говорив українською мовою, вивчав та розробляв давні родові герби, орнаменти, в далекому 1918 р. був автором перших українських гривень, викладав в Українській академії мистецтв та дбав про світле майбутнє національної культури.

                                                                                                   Директор музею Н.С. Юрченко