DSC_0325


Міхиль ван Міревельт

1567 - 1641

Голландский живописець і гравер Міхиль ван Міревельт вважається одним з найбільш талановитих європейських портретистів, попередником Рембрандта. Жив і працював у містах, багатих мистецькими традиціями. Навчався у відомого майстра  А. ван Блокланда в м. Утрехт, де жив до 1583. Пізніше працював у містах Дельфт та Гаага, де в 1625 отримав почесне звання  члена гільдії Св. Луки (гільдія живописців). Був при­дворним художником правителів Голландії з династії Оранських. Писав картини на міфологічні сюжети. Пізніше повністю присвятив себе жанру портрета.

Міревельт спирався на традиції нідерландського портре­та кінця XVI ст.,  якому властиві чіт­кий малюнок, статичність, увага до деталей, а також переважання рис соціальної приналежності в образах портретованих. Але художник приділяє увагу також і індивідуальним характеристикам моделей, про що, зокрема, свідчить і «Портрет Моріца Оранського» з зібрання Сумського музею (один з найбільш виразних), де зображений правитель Голландії (1557-1625) у ретельно виписаних лицарських обладунках. За зовнішньою стриманістю прихована внутрішня емоційність, навіть деяка схвильованість, про що свідчить, зокрема, уважний проникливий погляд.

Майстер неодноразово писав портрети Моріца Оранського – і в них образ збагачувався новими рисами характеру, настрою, психологічного стану. Міревельт мав талановитих учнів, керував великою майстернею, де протягом років було виконано більш ніж десять тисяч портретних творів.

                                                                      Науковий  співробітник Павленко І.Т.