Лисенко М.Г.1906-1972. Погруддя Т.Г.Шевченка.1945

Погруддя Т.Г. Шевченка. 1945

Погруддя Т.Г.Шевченка.1945


Лисенко  Михайло Григорович

1906 – 1972

Творчість нашого земляка видатного українського скульптора, народного художника СРСР, академіка Михайла Григоровича Лисенка широко відома на Україні та за її межами.

Він народився 29 жовтня 1906 р. на Сумщині, в селі Шпилівка в селянській сім’ї. Навчався спочатку в місцевій школі. Після смерті батьків хлопець виховувався в Сумському дитячому будинку, де познайомився з відомою в місті особистістю – професійним художником та засновником Сумського художньо-історичного музею Никанором Онацьким. Ця зустріч стала визначальною для Михайла Лисенка. На уроках і під час індивідуальних занять  вчитель  знайомив  учня з основами малюнка,  живопису, а також скульптурою.  Саме з цим  видом мистецтва  буде  пов’язане його творче життя. Сповнений бажання отримати професійну освіту, Михайло Лисенко спочатку вступив до Харківської художньої профшколи, а згодом до Харківського художнього інституту, де навчався у відомих скульпторів-педагогів Івана Севери та Леонори Блох (учениці  видатного  французького скульптора Огюста Родена).

Митець працював у галузі станкової і монументальної пластики. Особливостями  його творів є емоційність, романтична піднесеність, поетичне сприйняття життя, повага до класичної спадщини. Лисенко був художником–реалістом, відображав реальні образи в контексті історії і сучасності. Відомі його роботи створені у співавторстві – тематичні композиції «Вірність» (1947), «Партизанський рейд» (1947) – встановлений в місті Суми, в сквері на Покровській площі у 1960 році, пам’ятник С.Ковпаку в Путивлі (1971), пам’ятник загиблим у Бабиному Яру під час німецько-фашистської окупації у 1941–43 роках у Києві (1976); портрети політичних і культурних діячів України: В.Касіяна (1958), І.Мар’яненка (1962), В.Затонського (1967), О.Шовкуненка (1963-64) та ін.

Важливе місце у творчому доробку Михайла Лисенка посідає постать Тараса Шевченка. Скульптор виконав кілька творів, присвячених видатній особистості. Один із них у зібранні Сумського художнього музею. Він надійшов від автора в 1947 році ­­– це «Погруддя Т.Г. Шевченка» (гіпс,1945р.).

Великомасштабність, пластична виразність надають твору монументального характеру. Митець створив яскравий і глибокий образ невтомного борця, натхненного художника і великого поета. М. Лисенко зумів відобразити безкомпромісність вдачі українського генія, глибоку людяність, величний розум, далекосяжний погляд. Шевченко зображений в українському одязі – вишиваній сорочці, що підкреслює його зв'язок з рідною землею і своїм народом.

Герої Лисенка М.Г. – люди цілісних характерів, великої мети і сильних почуттів, бо їх творець завжди був у пошуках прекрасного, завжди прагнув до вершин мистецтва.

Сумщина шанує пам’ять славетного земляка. В місті працює відома в Україні  Сумська дитяча художня школа ім. М.Г.Лисенка, вихованці якої своїми талантами і творчістю звеличують свою малу батьківщину.

                                                                                      Зав. відділу науково-експозиційної і науково-освітньої роботи Амеліна Н.В.