Погруддя Т.Г. Шевченка. 1945
Лисенко Михайло Григорович
1906 – 1972
Творчість нашого земляка видатного українського скульптора, народного художника СРСР, академіка Михайла Григоровича Лисенка широко відома на Україні та за її межами.
Він народився 29 жовтня 1906 р. на Сумщині, в селі Шпилівка в селянській сім’ї. Навчався спочатку в місцевій школі. Після смерті батьків хлопець виховувався в Сумському дитячому будинку, де познайомився з відомою в місті особистістю – професійним художником та засновником Сумського художньо-історичного музею Никанором Онацьким. Ця зустріч стала визначальною для Михайла Лисенка. На уроках і під час індивідуальних занять вчитель знайомив учня з основами малюнка, живопису, а також скульптурою. Саме з цим видом мистецтва буде пов’язане його творче життя. Сповнений бажання отримати професійну освіту, Михайло Лисенко спочатку вступив до Харківської художньої профшколи, а згодом до Харківського художнього інституту, де навчався у відомих скульпторів-педагогів Івана Севери та Леонори Блох (учениці видатного французького скульптора Огюста Родена).
Митець працював у галузі станкової і монументальної пластики. Особливостями його творів є емоційність, романтична піднесеність, поетичне сприйняття життя, повага до класичної спадщини. Лисенко був художником–реалістом, відображав реальні образи в контексті історії і сучасності. Відомі його роботи створені у співавторстві – тематичні композиції «Вірність» (1947), «Партизанський рейд» (1947) – встановлений в місті Суми, в сквері на Покровській площі у 1960 році, пам’ятник С.Ковпаку в Путивлі (1971), пам’ятник загиблим у Бабиному Яру під час німецько-фашистської окупації у 1941–43 роках у Києві (1976); портрети політичних і культурних діячів України: В.Касіяна (1958), І.Мар’яненка (1962), В.Затонського (1967), О.Шовкуненка (1963-64) та ін.
Важливе місце у творчому доробку Михайла Лисенка посідає постать Тараса Шевченка. Скульптор виконав кілька творів, присвячених видатній особистості. Один із них у зібранні Сумського художнього музею. Він надійшов від автора в 1947 році – це «Погруддя Т.Г. Шевченка» (гіпс,1945р.).
Великомасштабність, пластична виразність надають твору монументального характеру. Митець створив яскравий і глибокий образ невтомного борця, натхненного художника і великого поета. М. Лисенко зумів відобразити безкомпромісність вдачі українського генія, глибоку людяність, величний розум, далекосяжний погляд. Шевченко зображений в українському одязі – вишиваній сорочці, що підкреслює його зв'язок з рідною землею і своїм народом.
Герої Лисенка М.Г. – люди цілісних характерів, великої мети і сильних почуттів, бо їх творець завжди був у пошуках прекрасного, завжди прагнув до вершин мистецтва.
Сумщина шанує пам’ять славетного земляка. В місті працює відома в Україні Сумська дитяча художня школа ім. М.Г.Лисенка, вихованці якої своїми талантами і творчістю звеличують свою малу батьківщину.
Зав. відділу науково-експозиційної і науково-освітньої роботи Амеліна Н.В.