Ікона «Покров Пресвятої Богородиці». Кін. ХІХ ст.
Ікона «Покров Пресвятої Богородиці»
Кін. ХІХ ст.
Православне свято Покрова Пресвятої Богородиці пов’язане з подією, що відбулася в Х ст. у Константинополі. Місто було взяте в облогу. 14 жовтня (за новим стилем) у Влахернському храмі, де зберігалася риза Богоматері, її мафорій і частина пояса, під час всенощної (нічної служби) і молитви людей за визволення від ворогів Святий Андрій (Христа ради юродивий), піднявши догори очі, побачив під склепінням Пресвяту Богородицю в оточенні ангелів, пророків і апостолів (і вказав на Неї своєму учню Єпіфанію). Після молитви Вона розпростерла свій омофор як покривало над християнами, які були у храмі. Це стало провістям перемоги, Константинополь був звільнений від нападників. У Візантії свято Покрова було запроваджено у Х ст., у Давній Русі – ХІІ ст. князем Андрієм Боголюбським, який побудував всесвітньо відомий за своїми архітектурними якостями храм Покрова на Нерлі (приток р. Клязьми, басейн Волги, нині – Володимирська обл., Росія).
У Сумському художньому музеї ім. Никанора Онацького зберігається ікона ХІХ ст. «Покров Пресвятої Богородиці», де відбита саме ця подія. Зображені священнослужителі – єпископ з дикирієм (двосвічником) і трикирієм (трьохсвічником) та диякон, праворуч – Св. Андрій, який вказує на Богородицю, і Єпіфаній, а також правляче подружжя – імператор з імператрицею на почесному місці (під ківорієм). Автор зумів розповісти про цю подію, майстерно вкомпонувавши об’ємні постаті у невеликий формат дошки і побудувавши композицію таким чином, що створюється враження значного простору, а отже – реальності зображеного.
Для козаків свято Покрови було найбільшим і найзначущим, вони вважали Пресвяту Богородицю своєю покровителькою і заступницею. В цей день відбувалися вибори нового отамана. На Запоріжжі була церква Св. Покрови. У Сумах Покровська церква була побудована на поч. ХІХ ст. у центрі міста. Зруйнована у тридцяті роки ХХ ст.
В народній традиції це свято широко відзначалося у селянському побуті, з ним було пов’язано багато прикмет, присвячених «зустрічі осені з зимою», а саму назву часто пов’язували з першим снігом, який покриває землю і нагадує про настання зимових холодів.
Ст. науковий співробітник Павленко І.Т.