DSC_5493_2w

Грот з водоспадом. 1705


Філіп Пітер Роос

В експозиції музею в залі італійського мистецтва увагу глядача привертає  твір Філіпа Пітера Рооса (Роза да Тіволі) «Грот з водоспадом».

Філіп Пітер Роос, Philipp Peter Roos  (1657 1705) мав псевдоніми Rosa di Tivoli та Mercurius (Меркурій). Він був старшим сином та учнем Йоганна Генріха Рооса (1631-1685), відомого німецького живописця та гравера XVII ст., який займався анімалістичним жанром, портретом, пейзажем, був засновником династії німецьких живописців, відомої з XVII по ХІХ століття в Австрії, Італії, Нідерландах та Німеччині. Чотири сини і донька Йоганна Генріха Рооса стали прославленими живописцями.  Серед них найбільш відомі Філіп Пітер Роос та Йоганн Мельхіор Роос. Їх картини знаходяться у музеях Франкфурта, Кологне, Дессау, Дармштадта, Штутгарда.

Філіп Пітер Роос першу художню освіту здобув у батька, працюючи в його майстерні, відзначався великими здібностями. Ландграф з Гессена профінансував стипендію обдарованому юнаку, пославши його у 1677 році на навчання до Італії та сподіваючись на повернення майстра. Філіп навчався у Римі у Джанчинто Бренді та закохався у його дочку Марію Ізабеллу. Заради неї Філіп змінив віросповідування з лютеранства на католицизм, у 1681 році відбувся їх шлюб.

У 1684 - 1685 рр. Філіп Роос купив будинок і оселився в Тіволі, завдяки чому з’явилося прізвисько Роза з Тіволі (Rosa di Tivoli). Роос, як і його батько, розводив свійських тварин і зображував їх у своїх картинах, його будинок часто називали Ноїв Ковчег. З 1691 р. головним чином мешкав у Римі, де став членом братства художників Schildersbent під псевдонімом Меркурій (Mercurius) за швидкість і легкість, з якою він писав  картини.  Ця швидкість виконання була особливо корисна для того, щоб оплачувати борги, яких було безліч. Внаслідок розгульного життя йому навіть прийшлося продати свій будинок. Помер Філіп Пітер Роос у злиднях.

Відомими художниками стали двоє синів Філіпа Пітера Рооса, які також малювали пейзажі з тваринами: Якоб Роос (Jakob Roos, 1682-1730?), який мав псевдонім Роза з Наполі («da Rosa Napoli»), і Гаетан Роос (Cajetan Roos, 1690-1770), якого називали Гаетано Рожевий. Син Гаетана Рооса Джозеф Роос (1726-1805) був придворним  художником саксонского курфюрста.

В силу того, що Філіп Пітер Роос працював у Італії, його часто відносять до римскої школи, хоча у творах цього майстра відчувається вплив німецького та голандського мистецтва. Художник специалізувався в основному на пейзажному живопису, але також писав і побутові сценки на тлі пейзажів та натюрморти. Разом з учнями Філіп Пітер Роос виконав серію великих картин для Палаццо Таверна у Римі, одною з кращих є картина «Мисливець» – з характерною для його творчості композицією: великою фигурою на першому плані та глибоким пейзажним тлом. Взагалі майстер на першому плані часто розміщював пастухів з тваринами - вівцями та козами на чолі з козою з вигнутими рогами, а на задніх планах зображувавав романтичні краєвиди, де долини чередуються з різкими горами. Картини майстра дуже декоративні, чудові по виконанню малюнка та цікаві по композиції.

В експозиції Сумського художнього музею ім. Н. Онацького представлено твір Філіпа Пітера Рооса (Роза да Тіволі) «Пейзаж з водоспадом». Художник передає своє сприйняття ландшафту, цікаво будуючи композицію. На першому плані на кордоні світла і тіні — пастух в грубому одязі зі свійськими тваринами (собакою та козами), над ними нависає величезний грот, з темного обрамлення якого відкривається краєвид на химерно нагромаджені скелі та ущілини з потоками води. Картинам Росса притпманна особливість — дуже багато затемненного коричньового кольору, а з середини картини ніби виходить світло, що осяює все навкруги. Завдяки вільній, динамічній манері письма, контрастному чергуванню світла і тіні художник показує італійську природу у фантастичному дусі, захоплює глядача і уводить у невідомий загадковий світ.

Кращі твори зхудожника знаходяться у галереях: Дрездена – «Ной з тваринами», Відня – «Битва кінноти», «Водоспад в Тіволі», Касселю – «Пастух в лісовій мисцевості», Брауншвейгу, Ермітажу «Свійські тварини», «Печера» та «Водоспад», ГМЗМ ім. О.С. Пушкіна, Москва – «Кози та бик», «Пастушка зі стадом кіз».

Науковий співробітник  Кучинська М.Е.