Євангеліє гетьмана П.Полуботка. Кін. XVII ст.

Євангеліє гетьмана П. Полуботка. Кін. XVII ст.


Рідкісний раритет

Серед невеликої колекції стародруків у Сумському художньому музеї зберігається старовинне ілюстроване видання 1681 р. «Євангеліє Павла Полуботка» у барокових шатах роботи українських майстрів поч. ХVІІ ст., яке надійшло до музею завдяки Никанору Онацькому з експедиційних розвідок по місцях Сумщини. Як справжній знавець мистецтва, Онацький доклав багато зусиль щодо збереження пам’яток культури України, її минувшини. Сам – із давнього козацького роду, де шанували мистецькі традиції, коло його зацікавлень було досить широким. Художник збирав речі часів гетьманства та козаччини, як-от: зброя, люльки, одяг, гербові печатки, парсунні портрети ХVІІІ-ХІХ ст. У Лебединському художньому музеї експонуються родинні портрети Полуботків, і це видання також походить із Лебедина.

Історична довідка: Павло Леонтійович Полуботок (бл.1660 – 29 грудня 1724, Петербург) – український військовий і політичний діяч. Полковник чернігівський, наказний гетьман Війська Запорозького Лівобережної України (1722-1724). Гетьман Глухівського періоду в історії України. Своє особисте «Четверо Євангеліє» ще за життя, в 1716 р., увібрав у бронзові позолочені шати з п’ятьма срібними пластинами-вставками із зображенням Вознесіння Христа та Євангелістів зі своїми християнськими символами, зробленими в техніці гравіювання, навколо яких – складне візерунчасте рослинне оздоблення з позолоченої бронзи.

Книгу видано в Москві за часи царя Федора Олексійовича, обсягом у 760 сторінок на білому високоякісному німецькому папері, про що свідчать водяні знаки. Перед кожним Євангелієм – шмуцтитули із зображенням євангелістів, святих Матвія, Марка, Луки й Іоанна. Кожна глава починається та закінчується сюжетними мотивами зі святого Євангелія, а також – великими заглавними літерами-буквицями. Текст набрано в одну колону-шпальту кирилицею з в’яззю у дві фарби (червону та чорну), по периметру кожної сторінки щедро прикрашений позолотою орнамент. Книжковий блок із тисненим рослинним золотавим орнаментом закривається фігурними застібками з бронзи.  Цей експонат козацької доби представляє рідкісний зразок друкованого та рукотворного мистецтва.  

                                                                                                     Директор музею Юрченко Н.С.