Олексій Боголюбов (1824-1896). Марсельський порт. 1850-ті

Марсельський порт. 1850-ті


До 195-річчя від дня народження Олексія Петровича Боголюбова (1824-1896)

У 2019 році виповнюється 195 років від дня народження Олексія Петровича Боголюбова – видатного художника-пейзажиста, морського баталіста, автора близько 3000 творів живопису.

О. Боголюбов – вихованець Морського кадетського корпусу – понад 10 років прослужив на флоті. «Моряк-художник» як він сам себе називав. Ще кадетом Олексій почав займатися живописом. Талановитий юнак, скориставшись порадою друзів, вступає до Імператорської АМ. За 3 роки навчання закінчив Академію з усіма нагородами, які можна тільки отримати: малу  та велику золоті медалі, звання некласного художника, премійований закордонним відрядженням.

В експозиції Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького знаходиться невеличка за розмірами картина художника «Марсельський порт». Праворуч унизу авторський підпис: А. Боголюбовь. Надійшла вона до музею із Всесоюзної комісії мистецтв до 1938 року. Назва картини дає можливість визначити не лише місце її створення, а й час. Відомо. що у кінці 1860 року художник повернувся із закордонного відрядження із великою кількістю картин і масою свіжих та цікавих етюдів. Шість років художник мандрував Європою: Італія, Венеція, Франція... Французькі художники відмічають  його оригінальність, вірність натурі, небажання займатися  так званим «сочинительством» в пейзажі.

Коли Академія влаштувала виставку його робіт, то стало зрозуміло, що  О. П. Боголюбов – своєрідний і великий майстер, якого Росія ще не знала. Тоді він отримав не лише звання професора та академіка, а й подяку. У постанові Ради Академії говорилося про те, що жоден пенсіонер при поверненні до Росії не привозив такої кількості прекрасних творів, які підтверджують не лише талант, а й працьовитість художника. Митець добивається відставки від служби і призначається художником Головного морського штабу, другим після І. Айвазовського, який мав на нього великий вплив. Пізніше  це звання отримали учні О. Боголюбова: О. Беггров, М. Гриценко,  М. Ткаченко. 

Живописець створює пейзажі із широким обсягом простору, передає певне освітлення, стан дня чи вечора. Його твори характерні для другої пол. ХІХ ст. російського та європейського мистецтва. Представлена в музеї картина є прикладом прекрасного панорамного живопису та натурної історичної достовірності. Майстер не міг дозволити собі відійти від правдивого зображення побаченого. Моряк за професією, він прекрасно знав будову кораблів та суден і не допускав прорахунків,  зображуючи щогли та пристрої.

Прожив Олексій Петрович 72 роки. Все життя він удосконалював свою майстерність, вдумливо працював, не дозволяв собі розслабитися.

 

 Ст. науковий співробітник Ткаченко В.М.