20230508_141801542

20230508_141328160

20230508_141100411

20230508_141021238

20230508_141227143


                Тихий дзвін роси

           До 75-річчя ювілею Віри Сіробаби-Климко

Твори з маркою СФЗ знайомі справжнім шанувальникам українського фарфору. Вишукані за формою і оздобленням чашки, тарілки, чайні й кавові сервізи вирізняються серед інших підприємств своєю авторською стилістикою та оригінальністю композицій. Художники творчої лабораторії заводу вносили своє артистичне бачення фарфору, його образності і декору. Серед таких – майстриня декоративно-вжиткового мистецтва Віра Сіробаба-Климко – член Національної спілки художників України.

Народилась Віра Іванівна 08.05.1948 року в с. Вовняна Миргородського р-ну Полтавської області. Закінчила Миргородський керамічний технікум ім. М. Гоголя у 1969 році, де вчителем з фаху був Віталій Ханко.

Художниця пройшла через лабіринти творчих випробувань, щоб досягти високої духовної мети. Роботи В. Сіробаби-Климко демонструють високий професійний рівень, виявляється велика повага до матеріалу, розкриваються якнайповніше його можливості.

Віра Іванівна «народжувала» твори, в яких легко  пізнавався і стиль заводу, і індивідуальний почерк автора. З’являлись все нові й нові форми сервізів, випущені малими серіями, а також унікальні виставкові композиції, інтер’єрні вази, виконані на замовлення. Її твори склали гордість підприємства, його обличчя. На жаль, у 2013 році завод припинив своє існування, що стало трагедією для мисткині.  

Перша персональна виставка художниці відбулася в 1994 році в Києві, через рік – у Москві,  потім  –  були виставкові зали Києва (1999, 2004), Миргорода (1998), Харкова (2002), Сум (муніципальна галерея). Так, у 1995 році художниця брала участь у виставці «Сумський фарфор у просторі і часі», що була презентована у залах Сумського обласного художнього музею ім. Никанора Онацького.

У фондах музею зберігаються твори авторки, серед яких окремі сервізи, предмети й скульптурні композиції. В чайній композиції «Вечірній» вона віддає перевагу складному розпису кобальтом. Розтяжка синього кольору м’яко відтворює тонку градацію відтінків. Контури квітів наче тануть у білій масі фарфору. Два інші  набори – «Ромашка» та «Зелена лука», створені в 1970-1980-і роки.

Її індивідуальна манера письма за мотивами відомого традиційного орнаменту відчутна в оздобленні чайника доливного «Петриківка». Художнє вирішення дизайну чайника виявляється не тільки у розмірі та лініях, а й в кольоровій гамі. В наборі для пива «Раки» (2004) (форма «Озеро») витончені контури абстрактного авангардного розпису гармонують з геометричними формами блюдець й таці. Авторка втілює свої ідеї, віддає перевагу ускладненим елементам, абстрактному малюнку. І не тільки в сервізах,  а й скульптурних пластах й різноманітних композиціях, а ще – в графіці та акварелях.

Мистецтво Віри Сіробаби-Климко – це не лише гармонія форми й декору, воно здатне творити образ. Ці три складові вдало поєднуються в таких роботах як «Викрадення Європи», «Тихий дзвін роси» та «Сова». Ідея створення скульптурних об’ємів народжувалась у творчій лабораторії заводу, де була можливість експериментувати. Як майстер фарфорової скульптури Віра Іванівна від узагальнених образів наближалась до тонкого моделювання деталей у цілісній композиції. Художниці властиві образно-поетичне відчуття матеріалу, асоціативне мислення, схильність до міфотворчості.

Композиція «Викрадення Європи» – традиційний сюжет у мистецтві. Оригінальність мислення авторки проявляється у стилістичному вирішенні як центрального образа жінки (Європи), так і додаткових предметів –  кольорових куль, розкиданих у просторі, що органічно вплітаються у філософський зміст і створюють цілісність композиції.

Казковим дивосвітом сповнена її скульптура «Сова».

«Тихий дзвін роси» – це саме та композиція, що красномовно висвітлює творчий  процес та внутрішній  філософський зміст сутності майстрині. Здається, що чуєш відлуння крику сов, зображених авторкою. Ця мудра птаха стала своєрідним символом художниці.

Її твори виявляють невичерпані багатства фарфору як матеріалу. За висловом мистецтвознавця В. Шельтнера «Віра Сіробаба-Климко демонструє різноманітність і свободу творчих пошуків, досконалу, іноді неправдоподібну складну техніку. Її творчість дозволяє із задоволенням відзначити новий етап у розвитку української художньої кераміки – плодотворний і перспективний».

Цьогоріч Вірі Іванівна відзначає свій ювілей. Щиро вітаємо і бажаємо нових творчих звершень в царині мистецтва.

Зав. відділу декоративного мистецтва Ірина ЯНІНА