DSC_1080

DSC_1079

DSC_1078

DSC_1077 - копия

DSC_1076 - копия

DSC_1074 - копия


Мануфактура художньої майоліки у Неборові

Музей зберігає багату колекцію польського образотворчого та декоративного мистецтва, серед яких є вироби майоліки з Неборова, яка існувала з 1881 по 1897 роки.

Напочатку 1880-х тодішній власник Неборова Міхал Петер Радзівілл заснував на території своєї садиби мануфактуру художньої майоліки, яку очолив Станіслав Тіле, французький спеціаліст по випалюванню майоліки, син польського емігранта у Франції. Робітниками і декораторами на мануфактурі були обдаровані майстри з місцевих селян та учні Варшавської художньої школи Войцеха Герсона.

Форми і декоративні мотиви продукції спочатку спиралися на зразки зі старовинних європейських центрів виробництва майоліки, таких як Урбіно і Фаенце в Італії,  Невер і Руан у Франції, Дельфт в Голландії. Пізніше князь звернувся до національних мотивів і патріотичного змісту, почерпнутого з історії Польщі, до рідних пейзажів і повсякденного життя. В епоху свого розквіту мануфактура виробляла пишно декоровані печі та каміни, вази, амфори, жардиньєрки, тарілки і різні предмети практичного і суто декоративного призначення. Проектуванням, а іноді й декоруванням виробів часто займалися особисто князь і директор.

Неборовська кераміка виготовлялася з місцевої глини, яка піддавалась типовій для технології майоліки дворазовій обробці – випалювання з покриттям цинкової поливи, розписуванням барвниками з окисів метала у повторному «великому вогні», під час якого окисленні барвники поєднувалися з емаллю. Колорит виробів визначався кольоровою гамою використаних для розпису окисів металів: заліза (червоний), кобальту (синій), міді (зелений), сурми (жовтий).

Продукція мануфактури до 1885 року позначалась маркою «MPR» (Міхал Петер Радзівілл, увінчаною княжою короною, з 1886 року – переплетеними ініціалами «ST» (Станіслав Тіле) біля княжої марки. Поряд з цими знаками часто зустрічаються підписи художників-декораторів, а іноді цифри, що позначають дати або номер серії виробів.

У постійній експозиції музею унікальна керамічна майоліка з Неборова органічно доповнює образотворчу полоніку ХІХ ст.

Ст. науковий співробітник Наталія Курасова