DSC_0583

DSC_0575

DSC_0570

DSC_0568

DSC_0556

DSC_0552

DSC_0550

DSC_0542


Англійська сторінка світового фарфору

У Сумському обласному художньому музеї ім. Никанора Онацького зберігаються експонати, виготовлені на англійській мануфактурі, яку заснував кераміст Джозайя Веджвуд у 1759 році.

Цим підприємством було розроблено особливі національні рецепти виготовлення порцеляни – з базальтових, агатових і черепахових мас.

Наприкінці 1770 років Джозайя Веджвуд винайшов яшмову масу («джаспер»), яку цінував більше, ніж інші свої винаходи та запропонував широкий асортимент виробів. Починаючи з елегантних медальйонів та камей, вчений перейшов до виробництва предметів побуту, наборів для чаю та прикрас. Крім того, виготовлялися рамки, горщики для квітів, бюсти, статуетки, ефеси мечів та багато іншого.

Твори з зібрання музею вироблені з яшмової маси блідо-блакитного кольору з білими рельєфами. У колекції представлено чотирнадцять портретних камей із зображеннями відомих особистостей, плакетка та предмети посуду.

На камеях відтворені профільні портрети давньогрецьких (Сапфо, Фукідід), італійських (Франческо Альбані), англійських (Георг ІІІ, Джон Локк, Ісаак Ньютон), французьких (Жан-Батист Мольєр, маркіза де Помпадур, Марія Антуанетта), американських (Джордж Вашингтон) політичних та культурних діячів.

Зокрема, для камеї з зображенням Джорджа Вашингтона дизайн був запозичений з медалі, зробленої в 1778 році у Парижі. Із аутентичного зразка одного з перших портретів видатного політика.

Представлені в експозиції декоративно-ужиткового мистецтва твори мануфактури Веджвуд висвітлюють одну із яскравих сторінок історії світового фарфору.

Мол. науковий співробітник Марія Ярмак