Дзвінка пісня металу
Окрасою експозиції художнього музею є вироби традиційного східного посуду з металу, створені у ХІХ ст. іранськими майстрами. Виготовлення карбованих виробів досягло в Ірані найвищого рівня. Мідний і латунний посуд мав ужиткове призначення та цінувався за свої художні властивості. Такі вироби прикрашали відкриті полиці в шафах заможних осель, що вказувало на смаки господарів.
Мистецтво карбування називали «дзвінкою піснею металу». Адже для виготовлення, наприклад, кувшина-офтоба майстер знав ремесло ливарника, коваля, карбувальника, гравіювальника, різьбяра, лудільщіка. Він досконало володів різноманітними техніками обробки метала, формував посуд різноманітної форми, а саме чойдиші, кумгани, кумрани, посудини для води, тази для омовіння, курильниці, а також відливав куполки для кришек, виливи, фігурні ручки.
У виробах з рослинним та геометричним орнаментом використовували традиційні стилізовані мотиви тваринного світу – «солов’їне око», «бранній ріг», «слід змії». Деякі глеки декорували накладками з металу, штампованими деталями, медальйонами, вставками з бірюзи та кольорового скла.
Кожна посудина, що є високим зразком декоративного мистецтва Сходу, оригінальна і неповторна.
Ст. науковий співробітник Наталія Курасова