IMG_0220

Лукінічна. 1989

IMG_0195

Проводжала на війноньку.2003

IMG_0185

Остап Вересай. 2012

IMG_0183

Гончар. 2002

IMG_0162

Щаслива старість. 1987

DSC_9130

Чумацький шлях. 1999

DSC_9129

Біля печі. 1987

DSC_9121

Кобзар з поводирем. 2003


Віталій  Шум

Справжнім творцем  об’ємного дерев’яного різьблення Сумщини по праву можна вважати народного майстра Віталія Андрійовича Шума. Народився В. Шум в 1954 році в селі  Некрасове Глухівського району Сумської області. Перші спроби творення дерев’яних виробів відносяться ще до шкільних років. У середині 1970-х років, навчаючись у Харківському будівельному інституті, уперше взяв участь у художній виставці в залах Харківського художнього музею. Пізніше були обласні, республіканські, всесоюзні, міжнародні виставки, де його твори нагороджувались (і зараз нагороджуються)  дипломами, медалями, почесними відзнаками.

В. Шум – голова Сумського осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений  майстер народної творчості України, член Національної спілки архітекторів України, лауреат обласної премії ім. Пилипа Рудя.

Різьбяр намагається мислити категоріями «народного» світосприйняття.  Його захопленням на все життя залишалася дерев’яна пластика малих форм. Мистецька скарбниця автора має давні витоки і сучасну наповненість. Зазвичай митець вирізьблює речі в техніці об’ємної скульптури. В композиціях майстра також зустрічаємо елементи солярної орнаментики, що бере початок ще за язичницьких часів. Ромби, зубці, трикутники, кола та розетки органічно співіснують на світлій дерев’яній поверхні твору. В 1970-ті роки робота архітектора допомогла йому у створенні скульптури для міського дитячого парку «Казка», за що В. Шума було відзначено обласною премією імені партизанського поета Пилипа Рудя.

Автор створив чимало тематичних творів з досить складними композиціями. Роботи різьбяра відтворюють життя та побут селян. В сюжетних скульптурах та панно «Луківна», «Дід Панас», «Біля печі», «Щаслива старість», «Гончар», «Баба Параска», «Мої онуки», «Парене молоко», «Покоління», «Турбота», «Пасічник», «Весілля моїх батьків» – цікаві образи сільських трударів, мудрість, любов до світу природи, увага до дитини. Ці рельєфи побудовані на поєднанні скульптурної форми з графічним різьбленням.

Особливу сторінку в доробку автора становлять шевченківська тема та минуле України («Мені тринадцятий минало») – лірична робота з зображенням пастуха-вівчарика з книжкою  в руках.

Близькою майстрові є і тема кобзарства («Остап Вересай»). Зосередженим і суворим зображує митець сліпого кобзаря із хлопчиком-поводирем  в композиції «Кобзар з поводирем»». Твори – «Гончар», «Мені тринадцятий минало», «Кобзар з поводирем»,  «Як чумаки по сіль ходили» – зберігаються у фондах СОХМ ім. Н. Онацького. Ритміка останнього свідчить про те, що різьбяр враховує і колір та текстуру деревини, і пропорції фігур, і фактуру різних матеріалів: тканини мішків,  шкіри волів, одягу селян. Саме за цей твір В. Шум був відзначений першою премією обласної Ради в галузі літератури і мистецтва (номінація «образотворче мистецтво», 1999 рік ).   

Кращі твори його поповнюють колекції музеїв України та світу. Це дало можливість спостерігати творчий рух митця у часі  та  шляхи формування власної художньої системи. Протягом 2000-х років у Сумському художньому музеї ім Н.Онацького відбулось декілька персональних виставок митця, серед яких «Різьбяр. Мистецтво. Час», «Залюблений у дерево», «Живі традиції нашого краю».

В. Шум – художник свого часу, який виступає спадкоємцем і носієм здобутків своїх пращурів. Його твори слугують засобом збереження і примноження духовного потенціалу нації. На сьогодні досвідчений майстер гідно продовжує традиції народного різьбленого Сумщини.

Зав. відділу декоративно-ужиткового мистецтва Ірина Яніна