Ян ван Гойєн.1596 – 1656.Голландія.Голландський пейзаж.1651

Голландський пейзаж. 1651

ЯН ВАН ГОЙЄН «ГОЛЛАНДСЬКИЙ ПЕЙЗАЖ»

В експозиції музею привертає увагу сільській пейзаж Яна ван Гойена (1596-1656) – художника, який належав до «золотої» доби нідерландського мистецтва.
Гойен – живописець і графік, майстер офорту, один з найвідоміших представників голландської живописної школи. Його вважають одним з основоположників національного реалістичного пейзажу. Митець спостерігав природу у численних мандрах по Голландії, Бельгії, Франції. Художник навчався і працював у таких відомих у Європі мистецьких центрах, як Харлем, Лейден, Гаага.
«Голландський пейзаж»» з музейного зібрання – один з типових і поширених у творчості майстра ліричних мотивів. В картині відчувається велика повага і щиросердне відношення до повсякденного життя простої людини-трудівника, до рідної землі.
Створюючи образ провінційної Голландії, художник використовує низький горизонт, що підкреслює рівнинний характер місцевості і надає пейзажу настроїв спокою, споглядальності. Поетичній узагальненості образу відповідає і скромна, відтворена з високою майстерністю природа – тихий пасмурний день, повільний плин річної течії, тонко передана вологість повітря, легкість туману, що пом’якшує контури предметів. М’який тональний колорит, відтворений на переходах зеленкувато-сірих та світло-вохристих відтінків, надає живопису цього твору (як і інших картин Яна ван Гойєна) прозорості, легкості і особливої внутрішньої гармонії.
Науковий співробітник Ірина Павленко