DSCF9782 - копия

«ВОСТАНУ БО І ПРОСЛАВЛЮСЯ»

Музей експонує твір видатного представника італійського чинквеченто Якопо Пальми Молодшого (1548 – 1628) «Оплакування Христа» (з грецької «П’єта»).

З розп’яття Христа знімали перед похованням, про що й свідчать чотири канонічні Євангелія. Цей іконографічний сюжет часто зустрічається в західноєвропейському мистецтві ХІІІ – ХVІІ століть.

Персонажі картини наближені до глядача, освітленням виокремлено бездиханне тіло Ісуса Христа, над яким схилилася Богородиця з глибокою молитвою, ангели із смолоскипами підтримують святого. Контрастна кольорова гама, з домінуючими – білою, чорною та червоною фарбами, надає драматичності твору. Завдяки нічному освітленню відчутна особлива сакральність відповідно до таємності події, що відбулася пізнього вечора.

Релігійна тематика в Італії періоду пізнього ренесансу була провідною. Художники працювали переважно на замовлення церкви. Пальма Молодший навчався у Римі, вивчав розписи Рафаеля та Мікеланджело в Сікстинській капелі. У 1570 р. художник переїздить до Венеції і працює в майстерні Тиціана Вечелліо, останній твір якого – «П’єту» Пальма Молодший закінчує після смерті маестро. Така практика для нього була в нагоді задля створення власних алтарних композицій для храмів Венеції. Твори художника зберігаються у провідних музеях світу.

Директор музею Надія Юрченко