DSC_0323 - копия


Майстер європейського портрету

Французький живописець Нікола де Ларжильер (1656 – 1746) – один з найвидатніших майстрів  ХVІІ – ХVІІІ ст. Протягом довгого  творчого  життя він створив багато картин історичного жанру,  писав портрети, натюрморти. Його обдарування виявилося дуже рано. Зовсім юним був прийнятий у гільдію живописців Св. Луки у Фландрії (в Антврпені).

У вісімнадцять  років  поїхав до  Англії, де познайомився з Пітером Лелі (одним з ведучих майстрів країни), під керівництвом якого в 1675 – 1679 займався реставрацією картин у  Віндзорському замку, а також створював і власні полотна. Майстерність живописця була високо оцінена англійськими королями –  Карлом ІІ, який хотів залишити його у себе на службі, і Яковом ІІ. Останній запропонував йому посаду зберігача королівських колекцій, та художник повертається на батьківщину.

У Парижі він став почесним членом Французької академії. Як вступний твір він надав до Академії  портрет  уславленого французького художника Ш. Лебрена – одну з вершин своєї творчості. Неабияку майстерність виявив автор і в «Портреті юнака» з зібрання СХМ, де академічні риси поєднуються з романтичним змістом образу, якому  властива таємничість і загадковість. За допомогою вдалого композиційного і колористичного вирішення, художнику вдалося передати неповторність особистості портретованого.

Науковий спвробітник Ірина Павленко