DSC_6133

Охтирська ікона Божої Матері. ХVІІІ ст.

DSC_6131

DSC_6075

Україна.Охтирська ікона Божої Матері.1838

Охтирська ікона Божої Матері.1838


Охтирська ікона Божої Матері

Одним з найбільш шанованих чудотворних образів на Сумщині є Охтирська  ікона Божої Матері. За однією з версій ця ікона як «дорожня» була завезена в Україну військовими і серед українського козацтва та гусарів Охтирського полку була в особливій пошані. На військових штандартах вона знаходилась разом з образом Спасителя.

На початку ХVІІІ ст. в Охтирці була давня дерев’яна церква на честь Покрови пресвятої Богородиці, в якій служив священик о. Даниїл. Саме він став свідком обретіння чудотворного образу. 

В музеї зберігається кілька ікон Охтирської Богородиці. Величчю та красою сповнений поліський образ Богородиці датований 1838 р. В добу бароко були розповсюджені левкасні ікони (рельєфне ліплення), що уособлювали глибокий біблійний зміст горішнього та долішнього світів. Унікальний зразок такої української ікони ХVІІІ ст. з колекції музею прикрашає експозицію. Один з численних списків походить з майстерні Михайла Охраменка (1850-і роки).   

В образах Охтирської Божої Матері, яка була явлена на Сумщині 2 (15) липня 1739 р., відбились кращі традиції іконописання епохи бароко, класицизму та рис народного мистецтва.