Казанська_4

IMG_20200428_095904_675


Про ікону, що врятувала солдата

Музей в своїх фондах має святиню, яка зберегла життя солдату під час Другої світової війни. У 1980-х роках літній чоловік приніс народну ікону з образом Казанської Божої Матері. Образ Марії з Немовлям написано на червоному тлі (так звана «краснушка» – красива, святкова). Всемилостива Богородиця українського типу – у яскравому червоному мафорії із «золотим» орнаментом по краях. На відміну від канонічних ікон із смиренним ликом, українська Богоматір з люблячою та доброю посмішкою дивиться на усміхнене, кучеряве Немовля у яскраво жовтому гіматії з благословляючою правицею. В народі цей образ є найпоширенішим типом богородичних ікон, так звана Одигітрія (з грецької дороговказниця, та, що вказує шлях). За легендою, ця ікона була створена євангелістом Лукою.

Наприкінці свого життєвого шляху, коли минуло вже понад двадцять років, цей же чоловік приніс до музею чеканний латунний оклад від ікони. Завдячуючи працівникам за збереження святині,з радістю оглянувши ікону, він приклався до неї й зі сльозами на очах розповів про те, як вона врятувала йому життя. Коли пішов на війну, мати дала цей оберіг. На фронті  був танкістом. Під час бою у танк  попала бомба, двоє бійців загинули, а чоловік був врятований.

З одного боку ікона обрізана, і оклад не щільно обрамляв її, що було незрозуміло. Проте власник пояснив, що був змушений обрізати обпалений бік.

Таких випадків дуже багато. На цьому маленькому прикладі згадується вислів: «По вірі вашій, молитвами вашими врятовано буде світ».

Директор музею Надія Юрченко